Lowell, Massachusetts

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Lowell, Massachusetts
Qytet
Bashkia e qytetit
Bashkia e qytetit
Parimet: 
"Art është shërbëtorja e të mirës njerëzore"[1]
Popullsia
 • Gjithsej110.558
Faqja zyrtarewww.lowellma.gov

Lowell është qytet në Qarkun MiddlesexMassachusetts. Qyteti ka pasur 110,558 banorë më 2016.[2] Është qyteti i katër më i madh në Massachusetts dhe i dyti më i madh në zonën metropolitane të Bostonit.[3] Lowell është emëruar sipas biznesmenit Francis Cabot Lowell.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të popullsisë më 2010,[4] 106,519 njerëz banojnë në qytet. Dendësia e popullsisë ishte 2498.8/km². Grupi i racave në qytet ishte 60.3% të bardhë (49.3% të bardhë jo-hispantik[5]), 20.2% aziatiko-amerikanë (12.5% kamboxhianë, 2.0% indianë, 1.7% vietnamezë, 1.4% laosian), 6.8% afrikano-amerikanë, 0.3% amerikanë, 8.8% prej racave tjera, 3.6% prej dy ose më shumë racave. Grupi më i madh i hispantikëve ishte prej paraardhësve të Puerto Rikës, që përbëjnë 11.3% të popullsisë.

Në viti 2010, qyteti ka pasur 23,707 familje në Lowell. Prej shtëpive, 34.9% ishin fëmijë nën moshën 18 vjeç, 35.9% ishin të martuar që jetonin së bashku, 38.4% ishin pa familje.

Krimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2008, niveli i krimit të dhunshëm ishte 1,126.3 për 100,000 të popullsisë, duke u rradhitur qyteti i shtatë më i dhunshëm në Massachusetts përpara Bostonit me 1,104 për 100,000.[6]

Në vitin 2009, Lowell u rradhit në vendin e 139-të si qyteti i rrezikshëm prej 75,000 banorëve në SHBA, prej 393 komuniteteve. Prej qyteteve të Massachusetts, nëntë janë të mëdhaja se 75,000 banorëve, dhe Lowell u rradhith i pesti më i rrezikshmi ose i sigurtë.[7]Lowell është rradhitur i sigurtë se Bostoni (104 prej 393), Providence RI (123), Springfield (51), Lynn (120), Fall River (103), dhe New Bedford (85), por u rradhit i rrezikshëm se Kembrixhi (303), Newton (388), Quincy (312), dhe Worcester (175).[7]

Arsimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

UMLowell është universiteti i dytë më i madh në shtet dhe i pesti më i madh në Massachusetts. Universiteti ka rreth 17,000 studenta.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti Shteti Viti
Saint-Dié-des-Vosges Franca Franca 1989
Berdiansk Ukraina Ukraina 1997
Bamenda[8][9] Flamuri Kameruni 2002
Limerick Republika e Irlandës Irlanda 2013
Phnom Penh Flamuri Kameruni 2015

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "FAQ City of Lowell, Massachusetts". City of Lowell, Massachusetts. Arkivuar nga origjinali më 26 dhjetor 2018. Marrë më 10 korrik 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Population and Housing Unit Estimates". Marrë më 9 qershor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Boston - Cambridge - Newton, MA-NH Metropolitan Statistical Area (USA): Places - Population Statistics in Maps and Charts". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Table DP-1: Profile of General Population and Housing Characteristics: 2010; 2010 Demographic Profile Data". US Census Bureau. Marrë më 2012-02-26. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Lowell (city), Massachusetts". American Community Survey 2013 1-year estimates. U.S. Census Bureau. Arkivuar nga origjinali më 12 shkurt 2020. Marrë më 29 gusht 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ July 2009 – Crime Policy Brief Series Vol. No 5 Massachusetts Executive Office of Public Safety and Security; Data Source: 2008 Crime Data, Massachusetts State Police, Crime Reporting Unit. Population from U.S. Census 2008 estimates. Rate is per 100,000 persons
  7. ^ a b "CQ Press: City Crime Rankings 2009". Arkivuar nga origjinali më 1 shtator 2017. Marrë më 29 gusht 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ http://www.lowellsun.com/news/ci_30962996/lowell-city-council-oks-resolution-cameroonians
  9. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 29 korrik 2018. Marrë më 29 gusht 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)