Luana Vjollca

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Luana Vjollca

Luana Vjollca është një moderatore, kërcimtare, modele dhe këngëtare shqiptare.[4][5][6]

Sinopsi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

U lind në 2 shtator 1991, në Shqipëri, Tiranë. Fillimisht doli si velinë e programit investigativ “Fiks Fare“ në vitin 2007. Më pas si moderatore në disa emisione si “Summer Fest”, “Top Fest”, “E Diell”. Në sezonin televiziv 2016-2017, Luana pati emisionin e saj Prime Time, në Top Channel, “Pa limit”.

Fëmijëria dhe studimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fëmijërinë e kaloi në Tiranë, aty ku ende jeton. Publiku e mban mend fillimisht si velinë, më pas moderatore dhe vitet e fundit edhe si këngëtare, por radha nuk është e tillë. Luana e nisi fillimisht me muzikën. Është ngjitur në skenë në Festivalin e Fëmijëve bashkë me Marinën, motrën e saj.[7] Luana ka studiuar kanto për dy vite, kur ishte 9 vjeçe dhe më pas 1 vit studioi kitarë dhe 1 vit violinë. Për studime të larta zgjodhi ekonominë. Në vitin 2014 përfundoi studimet Master në Ekonomi.

Karriera në televizion[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Programi i humorit “Pa Limit”, nën moderimin e Luanës derivoi nga rubrika e programit të së dielës, “E Diell” dhe u transmetua si emision më vete. Edhe në “E Diell” rubrika moderohej nga ajo. Në të njëjtin program moderatorja ka pasur rubrika të ndryshme si “Të Çmendur Pas” dhe “Dueli i Heshtur” të realizuar gjatë sezoneve 2015-2016.

Në programe si “Top Fest” dhe “Summer Fest” ka qenë e shoqëruar në bashkëprezantim nga e motra, Marina. Në kompeticionin muzikor “Top Fest”, ka prezantuar nga viti 2010 në 2014-ën, kurse në “Summer Fest” nga viti 2012 në vitin 2015, pra për 4 sezone radhazi.

Për 6 vite Luana prezantoi motin, çdo mbrëmje pas edicionit qendror të lajmeve në “Top Channel”, nga 2009-ta deri në 2015-ën.

Në 2017, Luana Vjollca prezantoi "Pa Limit", transmetuar Prime-Time ne Top Channel.[8]

Luana ka qenë për 2 vite imazh i ‘DigitAlb’ dhe i disa kompanive të tjera, por për kontrata afatshkurtra.

Karriera muzikore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në muzikë u rikthye në vitin 2013 me këngën “Tërbohu”, e pas saj në vitin 2014 me baladën e shoqëruar me videoklip, të titulluar “Askush s`do ta besojë”.

Më pas bashkëpunoi me Blunt dhe Real në këngën “Luanët” e shoqëruar me videoklip.

Të tjera projekte muzikore janë “E jemja” e publikuar në Mars të 2015-ës dhe 4 muaj më vonë erdhi bashkëpunimi me Getoarin. Kënga ishte “Tirana Lifestyle”.

Në 2016-ën publikoi dy projekte muzikore në të cilat erdhi vetëm. “Ai” dhe “Je veç ti” ishin të dyja këngë dashurie, me dallimin se “Je veç ti” baladë dhe “Ai” ritmike.

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lista e këngeve (singles) :

 • Luana Vjollca - Vetem ty publikuar më 20.07.2018[9][10]
 • Luana Vjollca ft. Bujar Qamili - Mi dhe flake mallit tim publikuar më 08.06.2018 [11][12]
 • Luana Vjollca – Benzina publikuar më 12.07.2017 [13]
 • Luana Vjollca - Je veç ti publikuar më 23.11.2016
 • Luana Vjollca – Ai publikuar më 17.06.2016 [14]
 • Luana ft. Ghetto Geasy - Tirana Lifestyle publikuar më 20.07.2015 [15]
 • Luana Vjollca - E jemja publikuar më 14.03.2015
 • Luana ft. Blunt & Real – Luanët publikuar më 22.07.2014 [16]
 • Luana - Askush s`do ta besojë... publikuar më 5.03.2014
 • Luana - Terbohu publikuar më 6.08.2013

Angazhimet në bamirësi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Luana ka marrë pjesë në evente bamirësie. Ka bërë vizita në Shtëpinë e Fëmijës “Zyber Hallulli”, në Tiranë. Momente nga takimet i ka ndarë edhe në rrjete sociale. [17][18]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ [1]: Biografia
 2. ^ "Copyright Acromax Media GmbH". Arkivuar nga origjinali më 8 janar 2020. Marrë më 26 tetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Best NEW ARTIST Female - Luana Vjollca - ZHURMA SHOW AWARDS 10 (2014), Zhurma Video Music Awards
 4. ^ Biografia: Luana Vjollca, Lyrics AL, arkivuar nga origjinali më 29 korrik 2017, marrë më 25 shtator 2017 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Luana e Marina Vjollca, le due sorelle più amate in Albania (në italisht), Postbreve
 6. ^ Top 15 Most Beautiful Women Of Albania (në anglisht), Buzzfeed
 7. ^ Kjo është Luana Vjollca, kur prezantonte para shkollës…, Revista Class, 2015-10-10 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Pa Limit, 29 Maj 2017, Pjesa 1 - Top Channel Albania - Entertainment Show, Top Channel, 2017-05-29 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Luana Vjollca "shpërthen" me "Vetëm ty"". top-channel.tv. Top-Channel.tv. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Luana Vjollca publikon projektin "Vetëm ty"". gazetablic.com. Gazeta Blic. Arkivuar nga origjinali më 29 tetor 2019. Marrë më 6 gusht 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ “Mi dhe flakë mallit tim” Rikthehet fuqishëm Luana Vjollca, përkrah Bujar Qamilit, ArkivaNews {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ E sapo publikuar, Bujar Qamili dhe Luana Vjollca sjellin bashkëpunimin, Opinion.Al {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Luana ia vuri zjarrin me ‘Benzinë’, ArkivaNews {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Luana Vjollca mbërriti superjoshëse – “Ai” është hiti i rradhës, ArkivaNews {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ Dueti Luana Vjollca dhe Ghetto Geasy vijnë me “Tirana Lifestyle”, Fax.Al, arkivuar nga origjinali më 29 tetor 2019, marrë më 25 shtator 2017 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ Kujdes nga “Luanët”, Koha.Net {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 17. ^ Luana Vjollca – Vizitë në shtëpinë e fëmijëve “Zyber Hallulli”, NewsBomb.Al, arkivuar nga origjinali më 29 tetor 2019, marrë më 25 shtator 2017 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ Luana viziton fëmijët e shtëpisë “Zyber Hallulli”, ja reagimi i tyre për këtë befasi (Video), Lajmi.Net {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]