Lucku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Luck
Луцьк
Qytet
noform
Sinagoga e madhe në Lutsk
Stema_figura
Emblema
Prapor Lutsk.svg
Flamuri
Vendndodhja
Luck is located in Ukraina
Luck
Luck

Koordinatat: 50°45′0″V 25°20′09″L / 50.75000°V 25.33583°L / 50.75000; 25.33583

Administrimi
Shteti Flamuri Ukraina
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 42.0 km2
Lartësia 174 m (m.n.d.)
Popullsia 217,103 banorë
Dendësia 4,830 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1085
Zona Kohore EET (UTC+3)
Verore EEST (UTC+3)
Kodi Postal 43000
Prefiksi +380 332
Koordinatat 50° 45′ 0″ Veri

25° 20′ 09″ Lindje

Faqja Zyrtare www.lutskrada.gov.ua

Luck (Ukrainisht: Луцьк Lutsk; Polonisht: Łuck) është qytet në veriperëndim të Ukrainës. Popullësia e qytetit ka qenë 217,103 banorë më 2015.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Serwis informacyjny UM Rzeszów - Informacja o współpracy Rzeszowa z miastami partnerskimi". www.rzeszow.pl. Arkivuar nga origjinali origjinali më 5 dhjetor 2012. Marrë më 2010-02-02. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Miasta Partnerskie Lublina" [Lublin - Partnership Cities]. Urząd Miasta Lublin, City of Lublin (në polonisht). Arkivuar nga origjinali origjinali më 16 janar 2013. Marrë më 2013-08-07.
  3. ^ "Miasta bliźniacze Torunia" [Toruń's twin towns]. Urząd Miasta Torunia [City of Toruń Council] (në polonisht). Marrë më 2013-08-22.
  4. ^ "Miasta partnerskie - Zamość". Urząd Miasta Zamość (në polonisht). Arkivuar nga origjinali origjinali më 28 janar 2017. Marrë më 2013-07-26.