Jump to content

Lucky Roux

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Lucky Roux (ラッキー・ルウ Rakkī Rū) është personazh fiktiv dhe një nga antarët kryesor të Piratëve FlokëkuqitOne Piece. Ai është gjithashtu ai që gjeti frutin e gomës të cilën e hëngri Monkey D. Luffy.

Paraqitja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Luck Roux ka trup të rrumbullakët dhe shpesh shihet duke ngrënë mish. Ai mban syze mbrojtëse gjatë gjithë kohës. Ai gjithmonë duket i qeshur pa marrë parasysh sa është serioze situata, siq shihet në përplasjen mes Shanks dhe Mjekërrbardhit.

Ai ka këmishë të gjelbërt me vija vertikale të bardhë, shami të gjelbërt në kokën e tij, pantallona të shkurtëra të bardhë. Ai mban pallto të verdhë me spaletë të kuqe me vija të zeza në të.

Personaliteti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Roux duket të jetë një pirat shumë i këndshëm i dashur, i cili shpesh shihet varur rreth një prej anëtarëve të ekuipazhit të Shanks, Yasopp. Ai duket se është një nga anëtarët më të besueshëm të ekipit të Shanksit, pasi ai shihet gjithmonë kur Piratët e Flokëkuqit janë paraqitur, zakonisht kur ndodh diçka e rëndësishme. Ai e ndan këtë tipar me Benn Beckman dhe Yasopp. Ai është personi i parë që vret dikë në One Piece dhe vendos skenën për serialin: Jeta e një pirati është e rrezikshme.

Ai ka një oreks shumë të madh dhe në manga shihet duke pirë një fuçi të tërë për veten në sfond, ndërsa ekuipazhi ishte në barin ku Makino punonte. Ai është pothuajse gjithmonë i shfaqur me një grin të madh edhe gjatë luftës, duke mbajtur një grumbull mishi të madh në të paktën një dorë.

Aftësitë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Si një ekzekutiv i Piratëve të Flokëkuqit, Lucky Roux ka autoritet mbi anëtarët e rangut më të ulët të ekuipazhit dhe është një luftëtar i fuqishëm. Ai u shënua si një pirat shumë famëkeq nga Qeveria Botërore dhe Marinsat.[1]

Roux lufton duke shfrytëzuar brezin e tij në avantazhin e tij, duke përdorur një stil të quajtur Self-Bowling (自分ボーリング Jibun Bōringu). Ai është i aftë të mbështillet në një top dhe më pas të rrotullohet ose të hidhet përreth nga një aleat. Pavarësisht nga trupi i tij i rrumbullakët, Lucky Roux ishte në gjendje t'i afrohej një bandit malor pa u vënë re. Muskujt në këmbët e tij janë shumë të fortë dhe çuditërisht fleksibël.

Arma[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai përdori një pistoletë me strall për të qëlluar një bandit malor që po kërcënonte Shanksin në një distancë të vogël.[2]

Dublimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kuriozitete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Emri i tij mund të jetë një referencë ndaj Lucky Luke, një kauboj imagjinar nga libri komik franko-belg "Lucky Luke", i krijuar nga Maurice de Bevere. Lucky Luke është i njohur si "Njeriu që gjuan më shpejt se hija e tij".
    • Për më tepër, "Roux" do të thotë "Kokëkuq" në frëngjisht, duke u përshtatur me epitetin e kapitenit të tij.
  • Lucky Roux ndodh të ngjasë me një pirat tjetër nga një tjetër artist i famshëm i mangës Leiji Matsumoto, krijuesi i disa anime dhe seri manga. Shumë prej të cilave përbëhen nga Space Operas që përfshijnë piratët që lundrojnë universin në kërkim të gabimeve të drejtimit dhe zgjidhjes së idealizmit politik dhe revolucionar. Personazhi që ai i ngjan është Yattaran nga Space Pirate Captain Harlock, i cili vetë është i bazuar në një tjetër artist manga Kaoru Shintani (më i njohur për Zonën 88) i cili, në karrierën e tij të hershme ka punuar për modelet e ndërtimit të Matsumoto-s për referencë. Kjo mund të jetë një koincidencë megjithatë ajo ka shumë të ngjarë të jetë një thirrje e vogël për veprat e mëparshme të Lejit dhe Kaorut, të cilët kanë shkruar manga për më shumë se Oda.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ One Piece Kapitulli 957 dhe Epizodi 958
  2. ^ One Piece Kapitulli 1 dhe Epizodi 4