Jump to content

Luigi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Luigi
Mario character
Wii Games Summer 2010 - Luigi and Mario and the finalists (4975313245).jpg
First appearance
Created byShigeru Miyamoto
Portrayed byDanny Wells (The Super Mario Bros. Super Show!)
John Leguizamo (Super Mario Bros.)
Voiced byTelevizion:
Danny Wells (The Super Mario Bros. Super Show!)
Tony Rosato (The Adventures of Super Mario Bros. 3 dhe Super Mario World)
Videojuegos:
Marc Graue (1994; Hotel Mario)
Julien Bardakoff (1996-2001; Mario Kart 64 (solo en la versión japonesa), Mario Excite Bike, Mario Party, Mario Party 2, Mario Kart: Super Circuit)
Charles Martinet (1997-present)
Cine:
Charlie Day (2023)
In-universe information
SpeciesNjeri
GenderMashkull
OccupationHidraulik
FamilyMario (vëlla binjak)
OriginMbretëria e Kërpudhave
NationalityItalian (lojëra)
Italiano-Amerikanë (filma)

Luigi (Japonisht: ルイージ, Hepburn: Ruīji, Italian: [luˈiːdʒi]) është një personazh imagjinar i paraqitur në video lojëra dhe media të ngjashme të lëshuara nga Nintendo. Krijuar nga stilisti japonez i video lojërave Shigeru Miyamoto, Luigi portretizohet si vëllai binjak më i ri vëllazëror dhe ndihmës i Marios. I përcaktuar nga sjellja e tij zemërmirë, por frikacake, Luigi shfaqet në shumë lojëra përgjatë ekskluzivitetit të Marios, shpesh duke shoqëruar vëllain e tij.

Luigi u shfaq për herë të parë në lojën Game & Watch të vitit 1983 Mario Bros., ku ai është personazhi i kontrolluar nga lojtari i dytë. Ai do ta ruante këtë rol në shumë lojëra të ardhshme, duke përfshirë Mario Bros., Super Mario Bros., Super Mario Bros. 3, Super Mario World, ndër tituj të tjerë. Ai ishte fillimisht i disponueshëm si personazh kryesor në Super Mario Bros. 2. Në paraqitjet më të fundit, roli i Luigit u kufizua gjithnjë e më shumë në spinoffs, si seritë Mario Party dhe Mario Kart; megjithatë, ai është paraqitur në një rol kryesor në Luigi's Hammer Toss, Mario is Missing, Luigi's Mansion, Luigi's Mansion: Dark Moon, Dr. Luigi, New Super Luigi U, Luigi's Mansion Arcade, dhe Luigi's Mansion 3. Në shumicën e lojërave të përmendura, ai thirret të veprojë si hero sepse Mario ka nevojë për shpëtim. Luigi është shfaqur gjithashtu në çdo episod të tre serive televizive DiC bazuar në lojërat NES dhe Super NES.

Fillimisht i zhvilluar si një ndërrim paletash i Marios me një skemë ngjyrash jeshile në vend të të kuqes, Luigi që atëherë ka zhvilluar një personalitet dhe stil të tijin. Ndërsa roli i tij në serialin Mario përparonte, Luigi evoluoi në një personazh fizikisht të dallueshëm dhe u bë më i gjatë dhe më i hollë se vëllai i tij. Nintendo e quajti periudhën nga marsi 2013 deri në mars 2014 Viti i Luigit për të përkujtuar përvjetorin e tridhjetë të ekzistencës së personazhit. Në përputhje me rrethanat, lojërat e lëshuara më 2013 theksuan Luigin. Një version i zhbllokueshëm me temën e Luigi të Mario Bros., i titulluar Luigi Bros., u përfshi gjithashtu me Super Mario 3D World.

Koncepti dhe krijimi

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Kjo emblemë shfaqet në kapelën e Luixhit dhe si simbol për të në shumë ndërfaqe lojërash.

Ngjarjet që çuan në krijimin e Luigit filluan në vitin 1982, gjatë zhvillimit të Donkey Kong, ku Shigeru Miyamoto kishte krijuar Marion (atëherë i njohur si "Jumpman"), duke shpresuar se ai do të ishte në gjendje të riformulonte personazhin në një sërë rolesh në lojërat e ardhshme.[1] Miyamoto u frymëzua nga Joust për të krijuar një lojë me një modalitet të njëkohshëm me dy lojtarë, gjë që çoi në zhvillimin e tij të lojës Mario Bros. në vitin 1983. Në atë lojë, Luigit iu dha roli i vëllait të Marios si personazhi i dytë i luajtshëm. Miyamoto vërejti se fjala japoneze ruiji do të thotë "i ngjashëm", duke shpjeguar kështu ngjashmëritë në madhësi, formë dhe lojë të Luigit me Marion.[2]

Ndërsa Miyamoto fillimisht e portretizoi Marion si një marangoz në Donkey Kong, të dy Mario dhe Luigi u stiluan si hidraulikë italianë në Mario Bros., me sugjerimin e një kolegu.[3] Kufizimet e softuerit në kohën e origjinës së lojës përkatëse nënkuptonin që shfaqja e parë e Luigit ishte e kufizuar në një shkëmbim të thjeshtë palete. Për sa i përket grafikës dhe lojës, personazhet ishin plotësisht identikë;[4] skema e ngjyrave jeshile e miratuar për Luigi mbeti një nga karakteristikat e tij fizike përcaktuese në publikimet e mëvonshme.

Pas suksesit të Mario Bros., Luigi u prezantua në një audiencë më të gjerë në 1985 me lëshimin e lojës së konsolës Super Mario Bros. Edhe një herë, roli i tij u kufizua në një shkëmbim paletash dhe mund të përdorej vetëm nga lojtari i dytë. Versioni japonez i Super Mario Bros. 2 në vitin 1986, i lëshuar më vonë në perëndim si Super Mario Bros.: The Lost Levels, shënoi fillimin e zhvillimit të Luigit drejt shndërrimit në një personazh më të dalluar. Lëvizja e Luigit nuk ishte më identike; ai tani mund të kërcente më lart dhe më larg se vëllai i tij, në kurriz të reagimit dhe saktësisë së lëvizjes.[5]

Ndërsa ky version i Super Mario Bros. 2 u lëshua në Japoni, u konsiderua shumë i vështirë për audiencën amerikane në atë kohë.[3] Rrjedhimisht, më 1988, u zhvillua një version alternativ për të shërbyer si Super Mario Bros. 2 për lojtarët perëndimor (dhe më vonë u lëshua në Japoni si Super Mario USA); Ky version luajti një rol kyç në formësimin e pamjes aktuale të Luigit.[3]Loja ishte një konvertim i Yume Kōjō: Doki Doki Panic, me grafikë të ndryshuar për të përfaqësuar personazhe dhe skena nga ekskluziviteti Mario. Në këtë publikim, personazhi i "Mama", i cili kishte kërcimin më të lartë në mesin e kastit origjinal, shërbeu si shabllon për Luigi, duke rezultuar në pamjen e tij më të gjatë dhe më të hollë, të kombinuar me veshjen e tij të stilit Mario dhe skemën e mburrjes së ngjyrave jeshile. Pati paraqitje të hershme të Luigit më i gjatë se Mario: në Famicom Grand Prix II: 3D Hot Rally dhe në Super Mario Bros.: The Great Mission to Rescue Princess Peach!; në anime të përmendura më parë ai kishte veshur një këmishë të verdhë, një kapele blu dhe tuta blu. Veprat artistike promovuese për Super Mario Bros. 3 dhe Super Mario World e përshkruajnë Luixhin me këtë pamje të re, por lojërat aktuale nuk e përshtatën këtë dizajn të ndryshëm të personazheve deri në lojën e vitit 1992 Super Mario Kart. Pamja dalluese e Luigit nga Super Mario USA është përdorur që atëherë, madje edhe për ribërjet e lojërave të vjetra.

Portretizimi i aktorit

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ashtu si pamja e tij, portretizimi vokal i Luigit ka luhatur gjatë viteve. Mario Kart 64, në të cilin shumë personazhe u shprehën për herë të parë, disa personazhe, përfshirë Luigi, kishin dy zëra të ndryshëm; versionet amerikano-veriore dhe evropiane të lojës shfaqin një zë të ulët për Luigi, të ofruar nga Charles Martinet, i cili gjithashtu zë Mario, Wario, dhe Waluigi. Versioni japonez përdor një zë falseto me zë të lartë, të ofruar nga përkthyesi i atëhershëm francez në Nintendo Julien Bardakoff. Veprimi i paqëndrueshëm i zërit vazhdoi me shumë lojëra Nintendo 64; të gjitha versionet e Mario Party shfaqin klipet me zë të lartë të Bardakoff nga Mario Kart 64. Luigi e mbajti këtë zë më të lartë në Mario Party 2. Në Mario Golf, Mario Tennis, dhe Mario Party 3, zëri i tij u kthye në një gjendje më të ulët. Që atëherë, me përjashtim të Mario Kart: Super Circuit and Super Smash Bros. Melee, Luigi ka pasur vazhdimisht një zë të mesëm, të realizuar nga Martinet. Në Mario Kart: Super Circuit, zëri i Luigit ishte i njëjti zë i lartë nga versioni japonez i Mario Kart 64. Në Super Smash Bros. and Super Smash Bros. Melee, zëri i Luigi-t përbëhet nga klip nga zëri i Marios të marra nga Super Mario 64, me zë të ngritur. Në Super Smash Bros. Brawl, Super Smash Bros. for Nintendo 3DS and Wii U, dhe Super Smash Bros. Ultimate, ai ka zërin e tij (i cili është me zë të mesëm) në vend të një versioni të ngritur të Marios. Luigi u dublua nga Charlie Daypërshtatjen filmike të vitit 2023.[6]

Luigi portretizohet si vëllai më i gjatë, më i vogël i Marios, dhe zakonisht shihet i veshur me një këmishë jeshile, pantallona të gjera blu të errët dhe një kapele jeshile me një shenjë "L" të gjelbër. Edhe pse Luigi është një hidraulik si Mario,[7] aspekte të tjera të personalitetit të tij ndryshojnë nga loja në lojë; Luigi duket gjithmonë nervoz dhe i ndrojtur, por është me natyrë të mirë dhe mund ta mbajë durimin më mirë se vëllai i tij. Një version i vogël i personazhit të quajtur Baby Luigi debutoi në Super Mario World 2: Yoshi's Island, i cili mbahet rob nga Kamek. Ai gjithashtu u shfaq në Mario & Luigi: Partners in Time si një personazh i luajtshëm së bashku me Baby Mario. Ai është dubluar nga Charles Martinet, ashtu si ai i rritur. Duke qenë binjaku më i ri i Marios, Luigi supozohet të jetë gjithashtu 24 vjeç.[8]

Ndërkohë që nuk është zyrtarizuar, Daisy është përfolur si interesi romantik i Luigit. Në Mario Kart Wii ata shihen në statujë duke kërcyer së bashku. Ajo ishte kufoma e tij në NES Open Tournament Golf[9] siç ishte Peach për Marion. Gjithashtu në trofeun e Daisy në Super Smash Bros. Melee, thuhet se ajo është ndoshta përgjigjja e Luigit për Mario's Peach.[10]

Nintendo fillimisht nuk i dha Luigi një mbiemër. Përdorimi i parë i dukshëm i "Luigi Mario" ishte në përshtatjen e filmit live-action të vitit 1993. Në shtator 2015, në festivalin e 30-vjetorit të Super Mario Bros, Miyamoto deklaroi se emri i plotë i Mario ishte Mario Mario. Si rezultat, kjo konfirmon indirekt se emri i plotë i Luigi është Luigi Mario.[11][12]

Më 19 mars 2013, Nintendo filloi "Viti i Luigi". Kjo përfshinte një vit lojërash me temë Luigi si Luigi's Mansion: Dark Moon, Dr. Luigi, Mario & Luigi: Dream Team, dhe New Super Luigi U. Një statujë eLuigi's Mansion u lansua në Club Nintendo. Më 19 mars 2014, përfundoi Viti i Luigit.[13]

Më 4 tetor 2019, Nintendo deklaroi se i gjithë muaji tetor do të ishte Muaji i Luixhit. Kjo është bërë për të festuar Luigi's Mansion 3, i cili u publikua më 31 tetor 2019. Muaji i Luigit përfundoi më 1 nëntor 2019.[14]

Që nga paraqitja e tij në Super Mario Bros., Luigi ka marrë një pritje shumë pozitive. Nintendo Power e renditi Luixhin si heroin e tyre të pestë të preferuar, duke përmendur besueshmërinë e tij ndërsa e përshkroi atë si një i dobët. Ata gjithashtu e renditën atë si me një nga mustaqet më të mira.[15] GameDaily e renditi "djalin e neglizhuar" si një nga 25 arketipet e tyre më të mira të video lojërave, duke përmendur Luigin si shembull dhe duke deklaruar se atij i mungon karizma e vëllait të tij më të madh Mario dhe se ai duhet të marrë një tjetër rol kryesor.[16] Ata gjithashtu renditën Luigi's Poltergust 3000 nga Luigi's Mansion si një nga 25 truket më të mira të Nintendo.[17] UGO Networks e renditi Luigin në vendin e 16-të në listën e tyre "25 italianët më të paharrueshëm në video lojëra", duke e renditur atë mbi vetë Marion.[18]

Luigi është paraqitur në shumë lista. Machinima e vendosi Luigin në listën e tyre "Top 10 Sidekicks in Gaming" list.[19] Ai u rendit gjithashtu si ndihmësi më i mirë në video lojërat nga Maximum PC.[20] IGN e renditi atë të dytin në listën e tyre 10 më të mirë, duke komentuar "Asnjë çift nuk ilustron dashurinë vëllazërore si Mario dhe Luigi".[21] Maxim e renditi Luigin si ndihmësin e dytë më të nënvlerësuar, pas Waylon Smithers të serialit televiziv "The Simpsons".[22]

 1. ^ Demaria, R: "High Score! The Illustrated History of Electronic Games", page 238. McGraw Hill-Osbourne, 2002
 2. ^ "Super Mario: The New Craze in Japan". New Straits Times (në anglisht). 10 gusht 1986. fq. 10.
 3. ^ a b c McLaughlin, Rus (8 nëntor 2007). "IGN Presents: The History of Super Mario Bros" (në anglisht). IGN. Arkivuar nga origjinali më 14 shkurt 2008. Marrë më 3 maj 2022.
 4. ^ "Nintendo's Shining Star: The History of Mario" (në anglisht). Gamecubicle. Arkivuar nga origjinali më 20 janar 2016. Marrë më 16 dhjetor 2006.
 5. ^ Hayward, Andrew (1 tetor 2007). "VC Update: Sin and Punishment, Mario: Lost Levels". 1up.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 29 qershor 2011.
 6. ^ Murphy, J. Kim (23 shtator 2021). "Nintendo Direct: Chris Pratt Will Voice Mario in the Super Mario Bros. Movie". IGN (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 23 shtator 2021. Marrë më 24 shtator 2021.
 7. ^ "Luigi Biography" (në anglisht). IGN. Arkivuar nga origjinali më 17 gusht 2009. Marrë më 9 maj 2010.
 8. ^ Mendelsohn, Tom (September 30, 2016). "Mario is only 24 years old, according to creator Shigeru Miyamoto" Arkivuar 2018-08-06 tek Wayback Machine. Ars Technica. Retrieved August 6, 2018.
 9. ^ "IGN: Princess Daisy Biography" (në anglisht). IGN. 7 korrik 2010. Arkivuar nga origjinali më 29 nëntor 2007. Marrë më 10 gusht 2010.
 10. ^ 2002. Nintendo. "Trophy Gallery" on Super Smash Bros. Melee game disc.
 11. ^ 【衝撃事実】ついに任天堂公式のマリオの本名が判明!任天堂の代表取締役・宮本茂氏が明かす [[Impact] fact finally found real name of Nintendo official of Mario! Reveal the representative director, Shigeru Miyamoto of Nintendo] (në japonisht). 14 shtator 2015. Arkivuar nga origjinali më 16 qershor 2016. Marrë më 5 nëntor 2016.
 12. ^ "Miyamoto says Mario & Luigi's surname is "Mario"" (në anglisht). 14 shtator 2015. Arkivuar nga origjinali më 18 maj 2016. Marrë më 5 nëntor 2016.
 13. ^ "Miyamoto puts an official end to the Year of Luigi" (në anglisht). 18 shkurt 2014. Arkivuar nga origjinali më 10 korrik 2017. Marrë më 30 dhjetor 2016.
 14. ^ "October 2019 Is Officially The Month Of Luigi". Nintendo Life (në anglishte britanike). 4 tetor 2019. Arkivuar nga origjinali më 7 tetor 2019. Marrë më 7 tetor 2019.
 15. ^ Nintendo Power 250th issue! (në anglisht). South San Francisco, California: Future US. 2010. fq. 40, 47.
 16. ^ Chris Buffa (23 janar 2009). "Gallery and Images" (në anglisht). GameDaily. Arkivuar nga origjinali më 24 mars 2012. Marrë më 10 gusht 2010.
 17. ^ Chris Buffa (19 qershor 2009). "Top 25 Nintendo Gimmicks" (në anglisht). GameDaily. Arkivuar nga origjinali më 26 qershor 2009. Marrë më 10 gusht 2010.
 18. ^ Meli, Marissa (25 gusht 2010). "Top 25 Italians In Video Games" (në anglisht). UGO. Arkivuar nga origjinali më 29 gusht 2010. Marrë më 30 dhjetor 2011.
 19. ^ "Top 10 Sidekicks in Gaming" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 28 qershor 2014. Marrë më 30 dhjetor 2011 – nëpërmjet YouTube.
 20. ^ "Thanks Buddy!: 25 of Gaming's Greatest Sidekicks". Pcgamer (në anglisht). Maximum PC. 22 nëntor 2011. Arkivuar nga origjinali më 10 mars 2013. Marrë më 30 dhjetor 2011.
 21. ^ "Top 10 Tuesday: Best Sidekicks – PS2 Feature at IGN" (në anglisht). IGN. 28 mars 2006. Arkivuar nga origjinali më 10 shkurt 2012. Marrë më 4 maj 2022.
 22. ^ "The 10 Most Underrated Sidekicks Ever". Maxim (në rundisht). Arkivuar nga origjinali më 11 shkurt 2011. Marrë më 30 dhjetor 2011.