Mario

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mario
Mario character
First appearance
Created byShigeru Miyamoto
Designed by
Portrayed by
Voiced byTelevizion:
Peter Cullen (1983-1984)
Lou Albano (1989)
Walker Boone (1990-1991)
Videolojë:
Charles Martinet (1992-present)
Film:
Chris Pratt (2023)
In-universe information
AliasKërcyes[1]
SpeciesNjeri
GenderMashkull
OccupationHidraulik
FamilyLuigi (vëlla)
Significant otherPrincesha Peach[1][2]
Pauline (ish-e dashura)[3]
OriginMbretëria e Kërpudhave
NationalityItalian (lojëra)[4]
Italiano-Amerikan (filma)

Mario (Japonisht: マリオ, Hepburn: Mario, Italian: [ˈmaːrjo]) është një personazh i krijuar nga dizajneri japonez i video lojërave Shigeru Miyamoto. Ai është personazhi titullar i ekskluzivitetit të lojërave video me të njëjtin emër dhe maskota e kompanisë japoneze të video lojërave Nintendo. Mario është shfaqur në mbi 200 video lojëra që nga krijimi i tij. Ai është një hidraulik italian që banon në Mbretërinë e Kërpudhave, aventurat e të cilit përgjithësisht përqendrohen në shpëtimin e Princeshës Peach nga zuzari Bowser. Mario ka hyrje në një sërë fuqish që i japin atij aftësi të ndryshme. Vëllai i Marios është Luigi.

Mario u shfaq për herë të parë si personazhi lojtar i Donkey Kong (1981), një lojë me platformë. Miyamoto donte të përdorte Popeye si protagonist, por kur nuk mundi të arrinte të drejtat e licencimit, ai krijoi Mario. Miyamoto priste që personazhi të ishte i papëlqyer dhe planifikoi ta përdorte atë për paraqitjet e filmave; i quajtur fillimisht "Mr. Video", ai u riemërua në Mario pas Mario Segale. Veshjet dhe karakteristikat e Marios ishin tema pas vendosjes së Donkey Kong. Më pas ai filloi të luajë në serinë e lojërave të platformës Super Mario, duke filluar me Super Mario Bros. të vlerësuar nga kritikët në vitin 1985. Që nga viti 1992, zëri i Marios është Charles Martinet.

Pas Super Mario Bros., Mario filloi të degëzohej në zhanre të ndryshme. Këto përfshijnë lojëra puzzle si Dr. Mario, lojëra me role si Paper Mario dhe Mario & Luigi, dhe lojëra sportive si Mario Kart dhe Mario Tennis. Ai është shfaqur në prona të tjera të Nintendo, të tilla si në serinë Super Smash Bros.lojërave luftarake crossover. Mario është shfaqur gjithashtu në animacione të ndryshme, duke përfshirë tre seri të prodhuara nga DIC Entertainment (me zërin e Lou Albano dhe më vonë Walker Boone), dhe u portretizua nga Bob Hoskins në filmin Super Mario Bros. të vitit 1993. Ai u dublua nga Chris PrattThe Super Mario Bros. Movie.

Mario konsiderohet pothuajse unanimisht si personazhi më i famshëm në industrinë e video lojërave dhe një ikonë e njohur e kulturës popullore. Shembulli i Marios është shfaqur në një sërë mallrash, si veshje dhe sende të koleksionit, dhe njerëzit dhe vendet janë mbiquajtur pas tij. Ai gjithashtu ka frymëzuar një sasi të konsiderueshme mediash jozyrtare. Me më shumë se 750 milionë njësi të shitura në mbarë botën, ekskluziviteti i përgjithshëm i Mario është ekskluziviteti më i shitur i video lojërave të të gjitha kohërave.[5][6]

Koncepti dhe krijimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shigeru Miyamoto, krijuesi i Marios

Shigeru Miyamoto krijoi Mario ndërsa zhvillonte Donkey Kong në një përpjekje për të prodhuar një video lojë më të shitur për Nintendo; lojërat e mëparshme, si Sheriff, nuk kishin arritur suksesin e lojërave të tilla si Pac-Man i Namco. Fillimisht, Miyamoto donte të krijonte një lojë që përdorte personazhet Popeye, Bluto, dhe Olive Oyl.[1] Sidoqoftë, në atë kohë, pasi Miyamoto nuk ishte në gjendje të merrte një licencë për të përdorur personazhet (dhe jo deri më 1982 me Popeye), ai do të përfundonte duke krijuar një personazh lojtari të paidentifikuar, së bashku me Donkey Kong dhe Lady (më vonë i njohur si Pauline).[1]

Në fazat e hershme të Donkey Kong, fokusi i lojës ishte të shpëtonte nga një labirint, ndërsa Mario nuk kishte aftësinë për të kërcyer. Megjithatë, Miyamoto së shpejti prezantoi aftësi kërcimi për personazhin e lojtarit, duke arsyetuar se "[nëse] do të kishit një fuçi që rrotullohej drejt jush, çfarë do të bënit?"[7][8]

Emri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Edhe pse protagonisti nuk u emërua në botimin japonez të Donkey Kong, ai u emërua "Jumpman" në udhëzimet në anglisht të lojës[9] dhe "Mario i vogël" në broshurën e shitjeve.[10] Miyamoto parashikoi një personazh që do të përdorej në çdo lojë të zhvilluar nga Miyamoto; një personazh "go-to" i cili mund të vendosej në çdo lojë nëse do të ishte e nevojshme, megjithëse në paraqitjet më të vogla pasi Miyamoto, në atë kohë, nuk priste që personazhi të bëhej jashtëzakonisht popullor.[11] Për këtë qëllim, ai fillimisht e quajti personazhin "Mr. Video", duke krahasuar atë që ai synonte për paraqitjet e personazhit në lojërat e mëvonshme me kameot që kishte bërë Alfred Hitchcock brenda filmave të tij[12] Në retrospektivë, Miyamoto komentoi se nëse ai do ta kishte emërtuar Marion "Mr. Video", Mario ka të ngjarë të "zhdukej nga faqja e dheut".[8]

Personazhi u emërua pas Mario Segale, një zhvillues i pasurive të paluajtshme.

Sipas një historie të shpërndarë gjerësisht, gjatë lokalizimitDonkey Kong për audiencën amerikane, pronari i magazinës së Nintendo të Amerikës Mario Segale u përball me presidentin e atëhershëm Minoru Arakawa, duke kërkuar kthimin e qirasë. Pas një debati të ashpër në të cilin punonjësit e Nintendo përfundimisht e bindën Segale se ai do të paguhej, ata zgjodhën ta emëronin personazhin në lojë Mario pas tij.[13][14]

Ndërsa nënkuptohet nga titulli i serialit Mario Bros, në një intervistë të vitit 1989 emri i tij i plotë u deklarua të mos ishte "Mario Mario".[15] Përdorimi i parë i dukshëm i "Mario Mario" ishte në përshtatjen e filmit live-action të vitit 1993 dhe u përdor më tej në udhëzuesit zyrtarë strategjikë të video lojërave Prima, në vitin 2000 për Mario Party 2[16] dhe në vitin 2003 për Mario & Luigi: Superstar Saga.[17]Në vitin 2012, pasi Charles Martinet dubloi Marion duke e deklaruar veten "Mario Mario" në San Diego Comic-Con,[18] muajin tjetër, CEO i Nintendo Satoru Iwata tha se nuk kishte mbiemër,[19] me të cilin Miyamoto ra dakord një muaj më pas.[20] Dy muaj pas vdekjes së Iwata në korrik 2015, Miyamoto ndryshoi qëndrimin e tij, duke pohuar në festivalin e 30-vjetorit të Super Mario Bros. se emri i plotë i Mario ishte me të vërtetë "Mario Mario".[21][22]

Karakteristikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

E parë në kapelën e tij, emblema e Marios e përfaqëson atë në ndërfaqet e shumë prej lojërave në të cilat ai është shfaqur.

Mario përshkruhet si një hidraulik i sjellshëm që jeton në tokën imagjinare të Mbretërisë së Kërpudhave me Luigin, vëllain e tij më të vogël e më të gjatë.[1][23][24] Mario Bros. origjinal përshkruan Marion dhe Luigin si italianë në New York,[4] me seritë televizive dhe filmat që i veçonin ata si me prejardhje nga rrethi Brooklyn.[23] Fëmijëria e Marios, në të cilën ai u transportua nga një lejlek në Mbretërinë e Kërpudhave, u përshkrua për herë të parë në Super Mario World 2: Yoshi's Island. Në një intervistë të vitit 2005, Miyamoto deklaroi se mosha fizike e Marios ishte rreth 24–25 vjeç,[25] dhe Nintendo Power deklaroi se ditëlindja e tij është 11 tetor.[26][27]

Ai vesh një këmishë të kuqe me mëngë të gjata, një palë tuta blu me kopsa të verdhë, këpucë kafe, doreza të bardha dhe një kapelë të kuqe me një "M" të kuqe të stampuar në një rreth të bardhë. Në Donkey Kong, ai kishte veshur një palë kominoshe të kuqe dhe një këmishë blu. Në Super Mario Bros., ai kishte veshur një këmishë kafe me tuta të kuqe. Ai ka sy blu dhe, si Luigi, ka flokë kafe dhe mustaqe kafe të errët ose të zezë. Ky ndryshim i qëndrueshëm në ngjyrë i atribuohet të qenit një relike nga dizajnimi i personazheve për platformat e tyre origjinale, ku veçori të caktuara u dalluan në mënyrë aktive ndërsa të tjerat duhej të kufizoheshin për shkak të kufizimeve teknike.[28]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b c d e McLaughlin, Rus (14 shtator 2010). "IGN Presents The History of Super Mario Bros". IGN (në anglisht). Ziff Davis. Arkivuar nga origjinali më 9 nëntor 2019. Marrë më 9 prill 2014.
 2. ^ "It's-a complicated: A brief history of Mario and Princess Peach's on-off romance" (në anglisht). 14 nëntor 2019. Arkivuar nga origjinali më 4 qershor 2022. Marrë më 4 qershor 2022.
 3. ^ Trueman, Doug. "GameSpot Presents: The History of Donkey Kong". GameSpot (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 10 korrik 2001. Marrë më 1 janar 2010.
 4. ^ a b Mike Snider (8 nëntor 2010). "Q&A: 'Mario' creator Shigeru Miyamoto". USA Today (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 23 maj 2012. Marrë më 9 nëntor 2010.{{cite news}}: Mirëmbajtja CS1: BOT: Gjendja e adresës origjinale është e panjohur (lidhja)
 5. ^ "Nintendo's Shining Star: The History of Mario" (në anglisht). Gamecubicle. Arkivuar nga origjinali më 20 janar 2016. Marrë më 23 gusht 2008.
 6. ^ Fraser, Mick (26 dhjetor 2016). "The 10 best-selling video game franchises ever". Red Bull (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 17 korrik 2018. Marrë më 6 nëntor 2018.
 7. ^ Orlando, Greg (15 maj 2007). "Console Portraits: A 40-Year Pictorial History of Gaming". Wired News (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 20 tetor 2008. Marrë më 4 maj 2022.
 8. ^ a b "Iwata Asks: New Super Mario Bros". Nintendo (në anglisht). fq. 1. Arkivuar nga origjinali më 25 korrik 2015. Marrë më 24 qershor 2013.
 9. ^ "Mario: Alive, Well, and Living in the Bronx?" Next Generation 26:46. Brisbane, CA: Imagine Media. February 1997.
 10. ^ "Donkey Kong". The Arcade Flyers Archive (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 17 dhjetor 2015. Marrë më 25 janar 2017.
 11. ^ "Playback 93" (në anglisht). Yahoo. 2 dhjetor 2009. Arkivuar nga origjinali më 11 dhjetor 2009. Marrë më 24 dhjetor 2009.
 12. ^ "Iwata Asks: New Super Mario Bros". Nintendo (në anglisht). fq. 2. Arkivuar nga origjinali më 25 korrik 2015. Marrë më 24 qershor 2013.
 13. ^ Edwards, Benj (25 prill 2010). "The True Face of Mario". Technologizer (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 25 qershor 2011. Marrë më 4 maj 2022.
 14. ^ Eric Pryne (27 mars 2010). "Powerful Segale family has massive vision for Tukwila expanse". The Seattle Times (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 21 shtator 2011. Marrë më 4 maj 2022.
 15. ^ Loy, Joel (1989). "Inside Super Mario Bros". Inside Edition (në anglisht). CBS Television Distribution.
 16. ^ Tica, Don; Govia, Mario De; Pham, Tri (2000). Mario Party 2: Prima's Official Strategy Guide (në anglisht). ISBN 9780761527671. Arkivuar nga origjinali më 16 maj 2020. Marrë më 22 gusht 2017.
 17. ^ Stratton, Stephen; Buchanan, Levi (2003). Mario & Luigi: Superstar Saga : Prima's Official Strategy Guide (në anglisht). fq. 21. ISBN 9780761544234. Arkivuar nga origjinali më 16 maj 2020. Marrë më 22 gusht 2017.
 18. ^ "Mario reveals his last name & other tales – San Diego Comic Con 2012". YouTube (në anglisht). 16 korrik 2012. Arkivuar nga origjinali më 24 qershor 2020. Marrë më 25 maj 2016. What's my last name? That's a very good question. That's right, it's Mario! My name's-a Mario Mario. Of course, my brother's name, a-Luigi Mario. And of course, my mama's-a Mama Mia Mario; my papa Papa Pio Mario. Of course, my grandmama Grandmama Mia Mario and my greatpapa et cetera, et cetera. Yeah, first name Mario, last name Mario. Yahoo!
 19. ^ "Nintendo Chief: Mario Is Part Of Gamers' DNA" (në anglisht). 17 gusht 2012. Arkivuar nga origjinali më 14 qershor 2016. Marrë më 4 maj 2022. Could that mean that Mario's last name is "Video Game"? No, Iwata replied. "He does not have a last name."
 20. ^ "Mario's Creators Answer Burning Questions About The Series". Game Informer (në anglisht). 24 shtator 2012. Arkivuar nga origjinali më 23 janar 2013. Marrë më 20 dhjetor 2017.
 21. ^ "【衝撃事実】ついに任天堂公式のマリオの本名が判明!任天堂の代表取締役・宮本茂氏が明かす" [[Impact] fact finally found real name of Nintendo official of Mario! Reveal the representative director, Shigeru Miyamoto of Nintendo] (në japonisht). 14 shtator 2015. Arkivuar nga origjinali më 16 qershor 2016. Marrë më 25 maj 2016.
 22. ^ "Miyamoto says Mario's full name is "Mario Mario"" (në anglisht). 14 shtator 2015. Arkivuar nga origjinali më 18 maj 2016. Marrë më 25 maj 2016.
 23. ^ a b "Mario Biography". IGN (në anglisht). Ziff Davis. Arkivuar nga origjinali më 20 dhjetor 2009. Marrë më 23 janar 2010.
 24. ^ "Luigi Biography". IGN (në anglisht). Ziff Davis. Arkivuar nga origjinali më 17 dhjetor 2009. Marrë më 26 janar 2010. {{cite web}}: Mospërputhje stampash kohore te |archive-date= / |archive-url=; sugjerohet 17 gusht 2009 (Ndihmë!)
 25. ^ Mendelsohn, Tom (30 shtator 2016). "Mario is only 24 years old, according to creator Shigeru Miyamoto". Ars Technica (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 6 gusht 2018. Marrë më 6 gusht 2018.
 26. ^ "Nintento Power – Issue #2 (September–October 1998)" (PDF) (në anglisht). Marrë më 23 gusht 2022.
 27. ^ daniel.harris.porter. "Nintendo Power : Free Download, Borrow, and Streaming : Internet Archive" (në anglisht). Marrë më 23 gusht 2022.
 28. ^ "BeefJack – An alternative gaming website – Video game news, reviews, and features, from a different perspective". Beefjack (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 7 nëntor 2017. Marrë më 2 nëntor 2017.