Jump to content

Luis Garavito

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Luis Garavito

Luis Alfredo Gavarito (lindur më 25 Janar 1957[1][2] është një vrasës serik kolumbian i cili njihet me nofkat si Përbindëshi, i çmenduri, dhe Goofey (gufi) një karakter i filmave vizatimor të Disney, Garavito ka vrarë dhe perdhunar 147 fëjmi të gjinisë mashkullore në Kolumbi gjate viteve 1990 - 1999 por dyshohet se Garavito mund të ketë vrarë 300 femijë, Pas arrestimit në vitin 1999 ai pranoi se kishte vrarë 147 djem të rinje dhe skicoi një hartë sa ishte në burg ku tregonte vendodhjen e trupave të viktimave të tij te cilat shumica janë gjetur por identifikimi i tyre ishte shumē i vështirë pasi trupat e viktimave të tij ishin dekompozuar dhe kthyer ne skelete, Nga mediat lokale Garavito u cilsua si psikopat dhe vrasësi më i keq ne historinë e njerëzimit[3][4][5].

Rinia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Luis Alfredo Gavarito Cubillos ka lindur më 25 Janar të vitit 1957Génova,Quindío[6]Kolumbisë, Ai ishte femija më'i madh familjës a i kishte edhe gjashtë vëllezër të tjerë më të rinj, Ai kishte pasur probleme të shumta në fëmijeri sidomsos nga babai i tij abuziv në gjykatë ai kishte dëshmuar se ishte abuzuar nga babai i tij seksualisht po ashtu ai kishte shenja fizike dhe emocionale të ketij abuzimi, po ashtu ai e cilsonte veten si femije i abuzuar edhe nga disa fqinjë te lagjes sě tij te cilet se bashku me babain e tij Manuel Gavariton e kishin rrahur dhe abuzuar në disa raste dhe për këto shkaqe ai nuk kishte arritur ta perfundonte as shkollën fillore ku kishte kryrer vetëm pesë klasë disa herë ishte ndaluar nga policia për shkak se nuk vijonte mësimin obligativ dhe se kishte shumë mungesa pa arsye, Garavito shumicën e kohës ishte i pa punë dhe i varfër por herë pas herë punonte si shitës në një dyqan si shites dhe ndihmës dhe si shitës ambulant në rrugë ku shiste gjëra të ndryshme per shkak te gjendjes se tij finaciare ai vuante nga alkoholizmi dhe depresioni dhe ishte mbajtur të paktën pesë vite brenda ambienteve te siptalev psikatrike pasi nga depresioni i madh kishte tendeca për vetvrasje[1][7][8]

Krimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gavarito i kreu vrasjet e në një periudhe kohë kur Kolumbia ishte luftra dhe trazira civile e politike gjatë viteve të 90-dhjeta dhe kjo ishte një nder arsyet që ai nuk u zbulua dhe nuk u kap gati 10 vite.

Nuk dihet koha e sakt se kur filloi të vriste po supozohet se mund të ketë qenë në fillim të viteve 90-dhjeta, Viktimat e tij ishin femijë të varfër nga fshatrat dhe legjet e ndryshme nëpër Kolumbi mosha e tyre ishte nga 8 - 16 vjeç, Gavarito ju afrohej fëmijeve dhe i joshte dhe i gënjente ata me dhurata dhe shuma të vogla parash pasi fitonte besimin e tyre fëmijët i mirrite për një shëtitje të gjatë kur ata lodheshin ai i sulmonte seksualisht duke i dhunuar dhe torturuar ata dhe më pas priste fytin dhe trupat e tyre i coptonte dhe i varroste në varre të cekta[9][10], trupat e zbuluar më vonë nga polica me udhezimet e Garavitos në 59 fshatra për reth qyteteve perendimore të Kolumbise dëshmonin se trupat kishin qenë nën ushtirmin e një në torture te gjatë dhe të mundimshme[10]

Nuk dihet saktësisht se sa persona ka vrarë Garavito por sipas prokurorisë Garavito akuzohej se kishte vrarë 138 djem të rinj ndërsa vet Gavarito pranoi sa ka vrarë 147 djem te rinj ndersa sipas deshmive dhe disa provave te treguara nga vetë Gavartio dyshohet se numri i viktmave mund të shkoj deri 300 persona pasi nje pjese e madhe e lokacioneve ku ndodhen trupat e viktimave te tij nuk janë berë kerkimet apo nuk janë gjetur trupat apo nuk është bërë ekzaminimi i mbetjeve mortore.

Garavito nuk kishte problem per t'i gjetur viktimat e tij pasi rrugët në Kolumbi ishin të mbushura me fëmijë të pa strehë dhe të varfër pasi qe dhuna dhe lufta civile ne Kolumbi kishte zhvendosur mbi 1.5 milionë Kolumbian nga shtepitë e tyre.

Sipas disa provave Gavarito dyshohet se ka kryer mbi 11 vrasje edhe në shtetin e Ekuadorit mipro për keto krime u gjykua në Kolumbi pasi Ekuadori hoqi dorë nga ndjekja penale e tij.

Arrestimi dhe gjykimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Me 22 Prill 1999 Luis Gavarito ishte perpjekur ta perdhunote një dajlë të ri indentitet i tij nuk është bërë i ditur nga policia, Gavarito e kishte mashtruar djalin dhe kishte quar në një fshat afër qytetit Villavicencio ku kishte tentuar ta sulmonte seksualisht por nje\ë fshatar e kishte parë kjo bëri që Gavarito të largohej dhe djali shpetoi duke ikur Gavarito ishte pare edhe nga disa shofër taksie ata njoftuan policen dhe treguan pamjet e slumuesit pas disa kerkimeve ne atë zonë nga policia sipas pershrkimeve te deshmitareve polica e arrestoj Luis Gavariton për tentim vrasje te djalit[1].

Pas arrestimit Gavarito pranoi se kishte vrare 147 persona por prokuroria konfiromoi akuzat per 138 vrasje në Kolumbi dhe më vone u akuzua edhe per 11 vrajse në Ekuador.

Garavito ishte aryetaur per shkak se kishte ishte abzuar seksualisht ne femijeri dhe se ne shumicen e vrasjeve kishte qane i dehur dhe nuk mund ta kontrollonte veten dhe se vuante nga depresioni dhe kishte shprehur keq ardhje për vrasjet e bëra uke qare para gjykatesit dhe thoshte se ishte udhehequr nga nje qenie hynore[1].

Gavarito u akuzua nga prokuroria per 172 vrasje të kryera ne Kolumbi dhe Ekuador për keto krime prokuroria kërkoi dënim me 1853 vjet burgim dhe gjykata e denoi, Por pas që Garavito kishte bashkëpunuar me policinë ne gjetjen 114 skeleteve te viktimave te tij dënimi i tij u reduktua ne 22 vjet burgim me mundesi lirimi me kusht për sjellje te mirë kjo gjë shkaktoi shumë reagime ne publik[11].

Interesimi i mediave dhe publikut[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b c d http://murderpedia.org/male.G/g/garavito.htm
 2. ^ https://www.britannica.com/biography/Luis-Garavito
 3. ^ http://news.bbc.co.uk/2/hi/americas/493887.stm
 4. ^ https://www.theguardian.com/world/1999/oct/31/theobserver2
 5. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 15 janar 2017. Marrë më 7 janar 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 6. ^ http://bodyreport.com/article/profile-luis-garavito
 7. ^ https://healthpsychologyconsultancy.wordpress.com/2012/08/17/making-of-a-monster-luis-garavito-the-beast/
 8. ^ http://www.crimezzz.net/serialkillers/G/GARAVITO_luis_alfredo.php
 9. ^ https://www.youtube.com/watch?v=Zk9lXPqyplA
 10. ^ a b https://www.youtube.com/watch?v=nzRIIjBL3P0
 11. ^ http://listverse.com/2011/08/26/top-10-prolific-serial-killers/