Luiz Adriano

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Luiz Adriano
20141118 AUTBRA 5079.jpg
Adriano me Brazilin në 2014
Të dhënat personale
Emri i plotëLuiz Adriano de Souza da Silva
Data e lindjes (1987-04-12) 12 Prill 1987 (34 vjeç)
Vendi i lindjesPorto Alegre, Brazil
Gjatësia1,83 m (6 ft 0 in)[1]
PozicioniSulmues
Informacionet për klubin
Klubi aktualSpartak Moska
Numri12
Karriera në rini
2004–2005Internacional
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2006–2007Internacional21(2)
2007–2015Shakhtar Donetsk162(77)
2015–2017Milan33(4)
2017–Spartak Moska0(0)
Ekipi kombëtar
2007Brazili U2011(2)
2014–Brazili4(0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 19 Janar 2017.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 30 Mars 2015

Luiz Adriano de Souza da Silva[2] (lindur 12 Prill 1987), ose Luiz Adriano,[3] është një futbollist brazilian i cili luan për klubin e Prem'ier liga, Spartak Moskës si sulmues.

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klub[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Internacional
Shakhtar Donetsk[5]
Milan

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ http://www.acmilan.com/it/teams/roster_player/11976
  2. ^ "Luiz Adriano" (në portugalisht). Futpédia. Marrë më 20 maj 2009.
  3. ^ "Luiz Adriano pode acabar no Lokomotiv de Moscou" (në portugalisht). UOL. 6 shkurt 2007. Marrë më 20 maj 2009.
  4. ^ "Shakhtar Donetsk claim Uefa Cup final glory over Werder Bremen" (në anglisht). The Guardian. 21 maj 2009. Marrë më 11 gusht 2009.
  5. ^ "- First Team - FC Shakhtar Donetsk". shakhtar.com (në anglisht).