Luljeta Bozo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Luljeta Bozo profesoreshë shqiptare në fushën e inxhinierisë, është një nga emrat më të vlerësuar akademikë në Shqipëri. Ka botuar 35 libra profesionalë, në fushën e inxhinerisë, shkencës dhe gjeoteknikës. Në vitin 2002, nga International Biographical Centre në Cambridgeshire [1] , ne botimin e 3-te (The International Who's Who of Women 2002) [2], si një nga gratë shkencëtare më të mira te viti.[nevojitet citimi]Botime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Punë laboratorike dhe ushtrime të mekanikës së dherave - 1975
 • Ushtrime dhe problema për llogaritjen e themeleve Pj.1 - 1981
 • Ushtrime dhe problema për llogaritjen e themeleve Pj. 2 - 1981
 • Studimi i gazobetoneve : monografi : konkluzione të provave laboratorike dhe gjysmëindustriale - 1981
 • Ushtrime të zgjidhura në mekanikën e dherave V.2 - 1982
 • Mekanika e dherave dhe e shkëmbit V.1 (bashkautore) - 1983
 • Mekanika e dherave dhe e shkëmbit V.2 (bashkautore) - 1984
 • Teknika e themeleve - 1984
 • Teknika e themeleve V.2 - 1984
 • Punë laboratorike dhe ushtrime të mekanikës së dherave - 1985
 • Teknika e themeleve : shembuj numerikë (bashkautore) - 1988
 • Konstruksione ndërtimi : baza e themele V.1 - 1990
 • Teknika e themeleve : shëmbuj numerikë (bashkautore) - 1994
 • Dinamika e dherave : shëmbuj numerikë - 2004
 • Dinamika e dherave Pj.1 - 2004
 • Dinamika e dherave Pj.2 - 2004
 • Gjeoteknika : për degën e Arkitekturës dhe Mjedisit - 2009
 • Gjeoteknika rrugore - 2010
 • Gjeoteknika eksperimentale - 2011
 • Papers from international conferences in geotechnics 2002-2010 = Botime në konferenca ndërkombëtare në gjeoteknikë 2002-2010. - 2011
 • Muret mbajtëse gravitacionare (bashkautore) - 2012
 • Politikat e analizës mjedisore dhe vlerësimi i impaktit të tyre - 2013
 • Qëndrueshmëria e pjerrësive artificiale dhe natyrore : masat inxhinierike - 2018
 1. ^ "International Biographical Centre". Wikipedia (në anglisht). 22 shtator 2019.
 2. ^ Sleeman, Elizabeth (2002). The International Who's Who of Women 2002. London: Europa Publications Taylor & Francis Group. f. 73. ISBN 1857431227. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)