Jump to content

Luljeta Hoxha

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Luljeta Hoxha
U lind në
KombësiaShqiptare
ProfesioniRegjisore skenike, aktore

Luljeta Hoxha është regjisore skenike dhe aktore shqiptare, e lindur në Tiranë. Pas përfundimit të arsimit të mesëm në shkollën e gjuhëve të huaja “Asim Vokshi”, dega anglisht, Tiranë, ndoqi studimet e larta në Universitetin e Arteve(Akademinë e Arteve), Fakulteti i Artit Skenik, dega Regji Teatri, Specialiteti Regjisore.

Teatër[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Luljeta Hoxha ka vënë në skenë pjesë teatrore të autorëve të rëndësishëm të dramaturgjisë botërore, gjithashtu është pjesë e aktiviteteve të ndryshme kulturore e artistike.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Tiranase,". Arkivuar nga origjinali më 4 janar 2015. Marrë më 16 shkurt 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Info Arkiva, Rikthehet "Romancë dashurie" në Teatrin Kombëtar, 2010". Arkivuar nga origjinali më 25 shkurt 2016. Marrë më 16 shkurt 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Info Arkiva, Shtrigat e Salemit ne Teatrin Kombetar, 2011
  4. ^ "Standard, Shëmbja e shtëpisë Asher ne Teatrin Kombetar, 2015". Arkivuar nga origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 6 qershor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Kush e solli Doruntinën ne Teatrin Kombetar, 2015". Arkivuar nga origjinali më 25 shkurt 2016. Marrë më 16 shkurt 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]