Luljeta Hoxha

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Luljeta Hoxha
Informacione personale
Vendlindja Flag of Albania.svgTiranë
Profesioni Regjisore skenike, aktore
Kombësia Shqiptare

Luljeta Hoxha është regjisore skenike dhe aktore shqiptare, e lindur në Tiranë. Pas përfundimit të arsimit të mesëm në shkollën e gjuhëve të huaja “Asim Vokshi”, dega anglisht, Tiranë, ndoqi studimet e larta në Universitetin e Arteve(Akademinë e Arteve), Fakulteti i Artit Skenik, dega Regji Teatri, Specialiteti Regjisore.

Teatër[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Luljeta Hoxha ka vënë në skenë pjesë teatrore të autorëve të rëndësishëm të dramaturgjisë botërore, gjithashtu është pjesë e aktiviteteve të ndryshme kulturore e artistike.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Sofra Tiranase,
  2. ^ Info Arkiva, Rikthehet "Romancë dashurie" në Teatrin Kombëtar, 2010
  3. ^ Info Arkiva, Shtrigat e Salemit ne Teatrin Kombetar, 2011
  4. ^ "Standard, Shëmbja e shtëpisë Asher ne Teatrin Kombetar, 2015". Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 6 qershor 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Shqiptarja.com, Kush e solli Doruntinën ne Teatrin Kombetar, 2015

Lidhje te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]