Luxor Las Vegas

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Hoteli Luxor Las Vegas

Luxor Las Vegas është një hotel dhe kazino me 30 kate, i vendosur në skajin jugor të Las Vegas StripParadise, Nevada. Hoteli është në pronësi dhe drejtohet nga MGM Resorts International dhe ka një kazino 11,000 m2 me mbi 2,000 makina e pokerëve dhe 87 lojëra tavoline.[1][2]

Kazinoja u hap në vitin 1993 dhe u rinovua dhe u zgjerua disa herë.[3] Puna e rinovimit e vitit 1998 modernizoi dizajnin e pronës dhe ngriti kapacitetin e hotelit në 4,407 dhoma, përfshirë 442 suita. Dhomat e hotelit rreshtojnë muret e brendshme të kullës kryesore, e cila ka një formë piramidale, dhe kullat e tjera të kungujve me dy dyshe me dy zigurate.[2][4][5]

Hoteli është emëruar për qytetin e Luxor (Teba antike) në Egjipt.[6]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pamja e piramidës gjithashtu shfaq kullën zigurat

Ndërtimi për Luxor filloi në mars 1992 dhe vendpushimi u hap zyrtarisht në 4 të mëngjesit, më 15 tetor 1993, për një turmë prej 10,000 njerëz.[7][8][9] Kur u hap, piramida, e cila kushtoi 375 milion dollarë për të ndërtuar, ishte ndërtesa më e lartë dhe përmbante 2.526 dhoma dhe një kazino 9.300 m2.[4][10][11] Resorti u financua nga "para të vogla" të fituara nga pronat e tjera të Circus Circus Enterprises dhe nuk përfshin ndonjë investitor financiar të jashtëm.[7] Piramida e hotelit është në përmasa të ngjashme me Piramidën e Kuqe dhe Piramidën e Përkulur të Egjiptit. Kur u hap hoteli, ajo ishte struktura më e lartë në Rrip dhe paraqiste atriumin më të madh në botë, pasi tejkaloi.[3]

Një teatër dhe dy kullat shtesë me gjithsej 2,000 dhoma u shtuan në vitin 1998 për 675 milion dollarë.[4] Kur u hap turistik, ajo paraqiti Tourin e lumit Nil i cili ishte një udhëtim lumi që çonte mysafirët në pjesë të ndryshme të piramidës dhe kalonte nga copa të veprave të lashta të artit në një lumë që rrethonte kazinon.[12] Kazinoja gjithashtu paraqiti Varrin dhe Muzeun e Mbretit Tut, një kopje e varrit të mbretit Tutankhamen siç u gjet në Luginën e Mbretërve pranë Luxor, Egjipt.[7]

Më 7 maj 2007, një automjet shpërtheu në një garazh parkimi të hotelit Luxor për shkak të një bombe e bërë në shtëpi, i cili la një të vdekur.[13] Autoritetet lokale besojnë se viktima, një punonjës 24-vjeçar në restorantin e hot dog Nathan's Famous në gjykatën e ushqimit Luxor, ishte qëllimi i synuar. Hoteli nuk u evakuua, operacionet vazhduan pandërprerë, dhe struktura e parkimit si dhe kazino ishin të padëmtuara.[14][15] Dy burra u shpallën fajtorë për bombardimin, dhe në vitin 2010 u dënuan me burgim të përjetshëm pa mundësinë e lirimit me kusht.

Në korrik 2007, pronari MGM Resorts International njoftoi planet për rinovimin e plotë të Luxor, duke shpenzuar 300 milion dollarë për të rimodeluar 80% të hapësirave publike të Luxor, duke hequr pjesën më të madhe të temës së lashtë egjiptiane dhe duke e zëvendësuar atë me sallone, restorante dhe klube më të orientuara nga të rriturit dhe modernet.[16]

Vendodhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Luxor ndodhet në skajin jugor të Las Vegas Strip.[17] Resorti është i përfshirë nga Mandalay Bay në jug dhe nga Excalibur në veri; të tre janë të lidhur me tramvaj falas dhe ekspres lokal,[18] si dhe me rrugëkalimi, me Shoppes of Mandalay Bay, një qendër butik tregtare e ndërtuar në një urë mbi rrugën Mandalay Bay, që lidh drejtpërdrejt Luxor-in me vendpushimin e Mandalay Bay në jug. Të tre pronat u ndërtuan nga Circus Circus Enterprises, i cili më 1999 u bë Mandalay Resort Group, i cili më pas u pasua nga MGM Mirage në prill 2005 (tani me emrin MGM Resorts International).[19]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Howard Stutz (21 prill 2010). "MGM aims to adopt a new name". Las Vegas Review-Journal. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ a b MGM Resorts International (2010). "Luxor Las Vegas Fact Sheet - press kit". Luxor.com. Marrë më 12 nëntor 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ a b Benson, Liz (22 korrik 2007). "The Luxor's New Threads". Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ a b c Howard Stutz (12 korrik 2007). "Farewell to Egypt". The Las Vegas Review-Journal. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Caine, Rachel (2003). "The Best Game in Town". Texas Monthly: 73. Arkivuar nga origjinali më 11 tetor 2012. Marrë më 16 shkurt 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Luxor casino: 30-story pyramid". Chicago Sun-Times. 26 prill 1992. Arkivuar nga origjinali më 5 nëntor 2012. Marrë më 16 shkurt 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ a b c Mim Swartz (9 janar 1994). "Luxor River cruises, tomb tours and, oh, yes, a casino". Rocky Mountain News. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Co-op Owners Buy Westchester Land". The Washington Post. 25 prill 1992. Arkivuar nga origjinali më 5 nëntor 2012. Marrë më 16 shkurt 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Lynn Waddell (15 tetor 1993). "Resort opens a new era in LV". Las Vegas Sun. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Imagination Runs Wild at Las Vegas Resorts". The New York Times. 7 nëntor 1993. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Liz Benston (29 korrik 2007). "Luxor to shed its Egyptian Image". Las Vegas Sun. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ James T. Yenckel (2 tetor 1994). "Giant Resorts Turn Las Vegas Into Desert Disneyland". Chicago Sun-Times. Arkivuar nga origjinali më 5 nëntor 2012. Marrë më 16 shkurt 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "1 dead in casino parking lot explosion". USA Today. 8 maj 2007. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "Jury selection complete in Luxor bombing trial". Las Vegas Review Journal. 20 gusht 2009. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ Francis McCabe (1 shtator 2009). "2 avoid death penalty, get life in prison for Luxor bombing". Las Vegas Review Journal. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "Vegas' pyramid-shaped Luxor hotel to get makeover". USA Today. 18 korrik 2007. Marrë më 13 janar 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "Five of the best". Sunday Mail. 12 shtator 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ Lender, Heidi (1 gusht 1999). "Luxe Vegas; varied sights of Las Vegas, NV". Los Angeles Magazine. 44: 80. Arkivuar nga origjinali më 5 nëntor 2012. Marrë më 16 shkurt 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ "Hilton to acquire Promus Hotel Corp". The Los Angeles Times. 8 shtator 1999. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]