Lugina e Mbretërve

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ecje me këmbë mbi Luginën e Mbretërve

Lugina e Mbretërve (Arabisht: وادي الملوك‎ Wādī al Mulūk) është një luginë në Egjipt, ku, për një periudhë prej afro 500 vjetësh nga shekulli 16-të deri në shekullin e 11-të para erës sonë, varret e prera nga shkëmbinjtë u gërmuan për faraonët dhe fisnikët e fuqishëm të Mbretërisë së Re.[1][2]

Lugina qëndron në bregun perëndimor të Nilit, përballë Tebës brenda zemrës së Nekropolit të Tebës.[3] The uadja përbëhet nga dy lugina, Lugina Lindore (ku shumica e varreve mbretërore ndodhen aty) dhe Lugina Perëndimore.

Ishte vendi kryesor i varrosjes së figurave kryesore mbretërore të Mbretërisë së Re Egjiptiane, si dhe një numër fisnikësh të privilegjuar. Varret mbretërore janë zbukuruar me skena nga mitologjia egjiptiane dhe japin të dhëna për besimet dhe ritualet më funerale të periudhës. Pothuajse të gjitha varret duket se janë hapur dhe plaçkitur në antikitet, por ato ende japin një ide për zgjuarësinë dhe fuqinë e faraonëve.

Kjo zonë ka qenë një fokus i eksplorimeve arkeologjike dhe egjiptologjike që nga fundi i shekullit të tetëmbëdhjetë, dhe varret vazhdojnë të stimulojnë kërkime dhe interes. Në kohët moderne lugina është bërë e famshme për zbulimin e varritTutanhamunit (me thashethemet e tij për mallkimin e faraonëve),[4] dhe është një nga vendet më të famshme arkeologjike në botë. Në vitin 1979, ai u bë një vend i trashëgimisë botërore, së bashku me pjesën tjetër të Nekropolit të Tebës.[5] Hulumtimet, gërmimet dhe konservimet vazhdojnë në luginë, dhe një qendër e re turistike është hapur kohët e fundit.

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Ambros, Eva (2001). Egypt: an up-to-date travel guide with 145 color photos and 21 maps. Hunter Publishing. ISBN 3-88618-140-5. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Baines, John; Jaromir Malik (2000). Cultural Atlas of Ancient Egypt. New York: Facts on file. ISBN 0-8160-4036-2. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Baillet, Jules (1920–1926). Inscriptions grecques et latines des tombeaux des rois ou Syringes à Thèbes. Cairo: Institut Français d'Archéologie Orientale du Caire, Mémoires publiés par les membres. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • M. L. Bierbrier (1993). The Tomb-Builders of the Pharaohs. Cairo: American Univ in Cairo Press. ISBN 977-424-210-6. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Cross, Stephen W. (1993). "The Hydrology of the Valley of the Kings". JEA. 94: 303–310. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Davis, Theodore M. (2001). The Tomb of Siphtah with The Tomb of Queen Tiyi. London: Gerald Duckworth & Co Ltd. ISBN 0-7156-3073-3. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Davis, Theodore M. (2001). The Tombs of Harmhabi and Touatânkhamanou. London: Duckworth Publishing. ISBN 0-7156-3072-5. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Dodson, Aidan (1991). Egyptian Rock-cut Tombs. Buckinghamshire: Shire Publications Ltd. ISBN 0-7478-0128-2. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • El Mahdy, Christine (2001). Tutankhamen: The Life and Death of the Boy-King. St. Martin's Press. ISBN 0-312-28064-5. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Maspero, Gaston (1913). Manual of Egyptian Archaeology, Sixth English Edition. H. Grevel and Co. ISBN 1-4219-4169-4. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Reeves, Nicholas (1990). Valley of the Kings: The Decline of a Royal Necropolis. Keegan Paul. ISBN 0-7103-0368-8. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Reeves, Nicholas; Richard H. Wilkinson (1996). The Complete Valley of the Kings. Thames and Hudson. ISBN 0-500-05080-5. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) – Details of all the major tombs, their discovery, art and architecture
 • Romer, John (1981). Valley of the Kings. Henry Holt. ISBN 0-8050-0993-0. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) – Covers the history of the exploration of the Valley in chronological order
 • Rossi, Corinna (2001). "Dimensions and Slope in the Nineteenth and Twentieth Dynasty Royal Tombs". The Journal of Egyptian Archaeology. The Egyptian Exploration Society. 87: 73–80. doi:10.2307/3822372. ISSN 0307-5133. JSTOR 3822372. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Sampsell, Bonnie M. (2003). A Traveler's Guide to the Geology of Egypt. Cairo: American University Press. ISBN 977-424-785-X. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Siliotti, Alberto (1997). Guide to the Valley of the Kings. Barnes and Noble. ISBN 88-8095-496-2. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) – A good introduction to the valley and surroundings
 • Strudwick, Nigel; Helen Strudwick (1999). Thebes in Egypt. Cornell University. ISBN 0-8014-8616-5. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Weeks, Kent R. (2001). Valley of the Kings. Friedman/Fairfax. ISBN 88-8095-712-0. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) – Spectacular photography of the best tombs
 • Weeks, Kent R. (2000). KV 5: A Preliminary Report on the Excavation of the Tomb of the Sons of Ramesses II in the Valley of the Kings. Cairo: American University Press. ISBN 977-424-574-1. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Weigall, Arthur (1910). A Guide to the Antiquities of Upper Egypt. London: Mentheun & Co. ISBN 1-4253-3806-2. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Wilkinson, Richard H. (1994). Valley of the Sun Kings: New Explorations in the Tombs of the Pharaohs. Tucson: University of Arizona Egyptian Expedition. ISBN 0-9649958-0-8. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) – chapters by archaeologists working in the valley from an international conference on the Valley of the Kings
 • Wilkinson, Richard H. (1993). "The paths of Re: Symbolism in the royal tombs of Wadi Biban El Moluk". KMT. 4 (3). Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Maspero (1913), p.182
 2. ^ "Theban Mapping Project". Theban Mapping Project. Marrë më 2006-12-04. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Siliotti (1997), p.13
 4. ^ "Egypt's "King Tut Curse" Caused by Tomb Toxins?". National Geographic. Marrë më 2006-12-08. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Ancient Thebes and its necropolis". UNESCO Work Heritage Sites. Marrë më 2006-12-04. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)