Jump to content

Mërkur Bozgo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Merkur Bozgo ishte një aktor shqiptar. Mërkur Bozgo u lindur më 24 mars të vitit 1937 në qytetin e Gjirokastrës. Në vitin 1961 përfundon studimet e larta në Degën Gjuhë-Letërsi në Universitetin e Tiranës dhe prej këtij viti fillon punën në Estradën e Tiranës deri në vitin 1968. Pas këtij viti, për 7 vjet, punon në Televizion dhe që prej vitit 1975 punon si aktor në Teatrin Popullor (sot Teatri Kombëtar). Në vitin 1994 del në pension. Në kinematografi, roli i tij i parë do të jetë në kinokomedinë televizive "Estrada në ekran", në vitin 1968. Roli i fundit i aktorit Mërkur Bozgo do jetë ai i hoxhës, në filmin "Gjoleka, djali i Abazit" i vitit 2005, përkrah Enxhi Agushit. U nda nga jeta më 11 nëntor 2017.

Ka interpretuar në disa filma shqiptarë:

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]