M61 Vulcan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një M61 Vulcan i pamontuar.

M61 Vulcan është një top rrotullues me lëvizje hidraulike, elektrike ose pneumatike, me gjashtë tyta, me ftohje me ajër, me shkrepje elektrike të stilit Gatling, i cili lëshon fishekë 20mm × 102mm me një shpejtësi jashtëzakonisht të lartë (tip 6,000 fishekë në minutë). M61 dhe derivatet e tij kanë qenë armatimi kryesor i topave të avionëve ushtarakëShteteve të Bashkuara me krahë fiks për më shumë se 60 vjet.

M61 u prodhua fillimisht nga General Electric. Pas disa bashkimeve dhe blerjeve, aktualisht prodhohet nga General Dynamics.[1]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "M61 20mm cannon". Federation of American Scientists. 23 prill 2000. Arkivuar nga origjinali më 14 dhjetor 2001. Marrë më 2009-02-28. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)