Maggie Lindemann

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Maggie Lindemann
Lindi21 korrik 1984
Dallas, Texas
ZhanretPop, Rock Alternative, indie pop
Këngëtare dhe kompozitore
Vitet aktik2012-prezent
Labeli
Websitemaggielindemann.com

Margaret Elizabeth Lindemann (lindi më 21 korrik 1998)[1] është këngëtare dhe kompozitore amerikane. Kënga e saj "Pretty Girl" arriti numri 2 në Suedi, numri 4 në Belgjikë, numri 8 në Norvegji dhe Mbretërinë e Bashkuar dhe numri 16 në Holandë.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lindemann filloi të regjistroj këngë në një rrjet social Keek, duke fituar një ndjekje si në aplikacionin ashtu edhe në llogaritë e tjera të rrjeteve sociale.[2] Karriera e saj në muzikë filloi menjëhere pasi menaxheri i saj Gerald Tennison zbuloi një video të këndimit në faqen e saj të Instagramit. Ajo pastaj u zhvendos në Los Angeles për të vazhduar muzikën.[3]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Debutimi i Lindemann "Knocking On Your Heart" u lansua në shtator 2015. Kënga fitoi vendin Top 20 në iTunes brenda 24 orëve.[4]

Kënga e saj e dytë "Couple Of Kids" u lansua më 30 tetor 2015. Më 29 janar 2016, kënga e saj "Things" u lansua, duke fituar vendin Top 25 në iTunes brenda një dite kur e lansoi këngën.[4] Videoja zyrtare e këngës "Things" u publikua në kanalin Youtube më 5 shkurt 2016.[5]

Më 29 shtator 2016, ajo lansoi "Pretty Girl", ku arriti vendin #4 në Next Big Sound dhe vendin #26 në Spotify Viral 50.[6] "Pretty Girl" është kënga e parë e Lindemann që është dëgjuar në US Pop Radio Chart dhe arriti në vendin #50.[7] Kënga gjithashtu arriti në vendin #8 në UK Singles Chart. Lindemann paraqiti në këngën The Vamps' "Personal", lansuar më 13 tetor 2017.[8]

Lindemann lansoi këngën "Obsessed" më 17 nënto 2017.[9]

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • "Knocking On Your Heart" (2015)
 • "Couple Of Kids" (2015)
 • "Things" (2016)
 • "Pretty Girl" (2016)
 • "Obsessed" (2017)

Bashkëpunimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Remixes[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • "Pretty Girl" (Ye Remix) (2017)
 • "Pretty Girl" (Taylor Wise Remix) (2017)
 • "Pretty Girl" (Cheat Codes & Cade Remix) (2017)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Maggie Lindemann". iTunes. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Meet Maggie Lindemann, the Gen Z Pop Star Who's Not Afraid to Call Out The Haters". PHOENIX Magazine. 2017-09-01. Marrë më 2017-12-03. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Ceron, Ella. "Maggie Lindemann on #KnockingOnYourHeart And Meeting Instagram Followers IRL". Teen Vogue. Marrë më 22 shtator 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ a b "Maggie Lindemann on Apple Music". iTunes. Marrë më 22 shtator 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Maggie Lindemann - Things [Official Video]". YouTube. 5 shkurt 2016. Marrë më 22 shtator 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Maggie Lindemann - Chart history | Billboard". www.billboard.com. Arkivuar nga origjinali më 23 nëntor 2016. Marrë më 25 tetor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Cantor, Brian (19 mars 2017). "Stargate, Chance The Rapper, Maggie Lindemann Enter Pop Radio's Top 50". Headline Planet. Marrë më 6 prill 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Wass, Mike (13 tetor 2017). "The Vamps Recruit Maggie Lindemann For Catchy New Single "Personal"". idolator. Marrë më 17 tetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Stubblebine, Allison. "Maggie Lindemann is 'So Obsessed' With New Single and Pat McGrath Beauty Campaign". Billboard. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)