Mahamadou Diarra

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Mahamadou Diarra
Mahamadou Diarra.JPG
Diarra në 2007
Të dhënat personale
Emri i plotëMahamadou Diarra
Data e lindjes (1981-05-18) 18 Maj 1981 (40 vjeç)
Vendi i lindjesBamako, Mali
Gjatësia1,82 m (5 ft 11+12 in)
PozicioniMbrojtës
Karriera në rini
1997–1998Centre Salif Keita
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1998–1999OFI21(2)
1999–2002Vitesse69(9)
2002–2006Lyon123(7)
2006–2011Real Madrid90(3)
2011Monaco9(0)
2012–2014Fulham23(1)
Gjithsej335(22)
Ekipi kombëtar
2001–2012Mali69(7)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Mahamadou Diarra (lindur më 18 maj 1981) është një ish futbollist profesionist malian i cili luajti mesfushor mbrojtës. Ai ka shërbyer edhe si kapiten i kombëtares maliane, me të cilën luajti për 11 vite.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]