Mamanduri

Coordinates: 12°44′N 79°40′E / 12.74°N 79.66°E / 12.74; 79.66
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shpellat e skalitura në shkëmb të Mamandurit

Mamanduri është një fshat në distriktin Tiruvanamalai të shtetit indian Tamil Nadu. Gjendet në rrugën Kanchipuram - Vandavasi, pranë Dusit. Është i njohur për tempullin shpellor të skalitur në shkëmb të shekullit të VII, që është një nga monumentet e rëndësisë kombëtare i shpallur nga Archaeological Survey of India.[1]

Tempujt shpellorë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mbishkrimet në tempujt e skalitur në shkëmb, ia atribuojnë tempujt mbretit Pallava të shekullit të VII, Mahendravarmani I.[2] Narsimha është hyjnia kryesore e shpellës I,[3] ndërsa shpella II në kompleks është e njohur nga mbishkrimet e vona si Shpella Saiva Rudravalisvaram.[4] Shpellat janë të vendosura në brigjet e lumit Palar. Një ujëmbledhës i emërtuar Chitramegha tataka,[5] gjithashtu i njohur si ujëmbledhësi Dusi-Mamandur gjendet mbrapa shpellave, që besohet se është ndërtuar nga Mahendravarmani I.[6] Shpellat përmbajnë mbishkrime tamile Brahmi dhe piktura shpellore.[7]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Alphabetical List of Monuments - Tamil Nadu". Archaeological Survey of India. Marrë më 9 mars 2014. S. No. 200 — shpellat e skalitura në shkëmb, skulpturat dhe mbishkrimet në Mamandur {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Gabriel Jouveau-Dubreuil (1917). The Pallavas. fq. 39–. ISBN 978-81-206-0574-9. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ N. S. Ramaswami (1989). 2000 Years of Mamallapuram: Text. fq. 201. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ K. R. Srinivasan (1964). Cave-temples of the Pallavas. fq. 37. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Asoke Kumar Bhattacharyya; Pradip Kumar Sengupta (1 janar 1991). Foundations of Indian Musicology: Perspectives in the Philosophy of Art and Culture. Abhinav Publications. fq. 105–. ISBN 978-81-7017-273-4. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Back to its grandeur". The Hindu. 18 mars 2011. Arkivuar nga origjinali më 25 mars 2011. Marrë më 11 mars 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "The impact of paintings on dance". Sunday Observer. 11 gusht 2013. Arkivuar nga origjinali më 16 gusht 2013. Marrë më 11 mars 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Bibliografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

12°44′N 79°40′E / 12.74°N 79.66°E / 12.74; 79.66