Marco Misciagna

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Marco Misciagna

Marko Misciagna (orig. Marco Misciagna), lindi më 10 nëntor 1984Bari) ka qenë violist dhe violinist italian.

Marco Misciagna u diplomua në moshën 15 vjeçare për Violina dhe violë në Konservatorin N.Piccinni në Bari dhe më vonë mori diplomën në Akademinë Kombëtare të Santa CeciliaRomë. Ai studioi me Corrado Romano dhe me Đorđe Trkulja (ish-violinë e parë e Kuartetit të Zagrebit). Ai vazhdoi të studionte me Salvatore Accardo në Accademia Stauffer në Kremones, me Boris Belkin dhe me Jury Bashmet në Academia Chigiana në Siena, ku iu dha dy diploma nderi dhe fitoi dy herë çmimin Monte dei Paschi di Siena, si violinisti më i mirë dhe lojtari më i mirë i violës në shkollë (hera e parë në historinë e akademisë).[1]

Marco Misciagna ka qenë për disa vite solist me Malaga [2] orkestër harqesh dhe ka vizituar salla të mëdha koncertesh dhe orkestra ndërkombëtare.

Ai është profesor nderi në Konservatorin Shtetëror S.Rachmaninov në Tambov,[3] Akademia e Arteve e Lindjes së Largët në Vladivostok (Rusia), Institut Supérieur de Musique de Sousse (Universiteti i Sousse, Tunizia)[4], Konservatori Estaban Salas i Santiago de Cuba, Pettman National Junior Academy of Music (Auckland, Zelanda e Re), Konservatori Shtetëror Komitas i Jerevanit (Armenia).

Në vitin 2018, atij iu dha medalja e artë nga zëvendëskryeministri i Ukrainës për kremtimin e 150-vjetorit të Teatrit të Operës së Kievit.

Shiko edhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]