Margaret Hamilton (infermiere)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Margaret Hamilton (19 tetor 1840 - 11 janar 1922) ishte infermiere gjatë Luftës Civile Amerikane.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Margaret Hamilton lindi në Rochester, New York. Ajo ishte fëmija e vetme e Cornelius Mahoney dhe Mary Sheehan. Margareta ishte afër prindërve të saj deri në vdekjen e nënës më 1857.[1] Ajo u shkollua në shkolla publike dhe seminarin e Shën Xhozefit në Emmitsburg, Maryland. Në seminarë, ajo u bashkua me Motrat e Bamirësisë, edhe pse babai i saj nuk pranoi.[1]

Jeta fetare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1860, Hamilton hyri në një strehim jetimore në Albany, New York, duke synuar të ishte një motër. Ajo përjetoi një periudhë prove tri mujore, pas së cilës ajo u dërgua në Shtëpinë e Nënës në Emmitsburg, Maryland për mësim. Pas gjashtë muajsh, Hamilton iu dha zakonit të Rendit, dhe e dërgoi atë në një jetimore në Albany për të mësuar.[1]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c Holland, Mary G. (2002). Our Army Nurses: Stories from Women in the Civil War. Roseville: Edinborough Press. f. 126.  978-1-889020-04-4.