Marko Maruliç

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Marko Maruliç
ilustrim nga viti 1903
ilustrim nga viti 1903
Occupationpoet, humanist

Marko Marulić (italisht: Marco Marulo ; 18 gusht 1450 - 5 janar 1524) ishte një poet kombëtar kroat dhe humanist i Rilindjes, i njohur si Kurora e Mesjetës Kroate dhe Babai i Rilindjes Kroate.[1] Ai i nënshkroi veprat e tij si Marko Marulić Splićanin ("Marko Marulić nga Spliti") , Marko Pečenić, Marcus Marulus (ose de Marulis ) Spalatensis, ose Dalmati . Ai ishte gjithashtu i pari që përkufizoi dhe përdori nocionin e psikologjisë, e që sot është një term në përdorim global.[2][3][4]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Marulianum Arkivuar 3 mars 2016 tek Wayback Machine Center for study of Marko Marulić and his literary activity. – Retrieved on 28 November 2008.
  2. ^ Darko Zubrinic, Zagreb (1995) Croatian Humanists, Ecumenists, Latinists, and Encyclopaedists. croatianhistory.net
  3. ^ "psihologija". Hrvatski jezični portal (në kroatisht). Marrë më 3 qershor 2013.
  4. ^ Vidal, Fernando (2011). The Sciences of the Soul: The Early Modern Origins of Psychology. University of Chicago Press. fq. 25. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)