Marmaduke Pickthall

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Marmaduke Pickthall

Muhammad Marmaduke Pickthall (lindi Marmaduke William Pickthall; 7 prill 1875 – 19 maj 1936) ishte dijetar islam britanik i njohur për përkthimin e Kuranit në gjuhën angleze me titull The Meaning of the Glorious Koran. Ai u konvertua në Islam pas fjalimit të tij mbi 'Islami dhe Progresi' më 29 nëntor 1917.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Marmaduke William Pickthall lindi në Cambridge Terrace, Londër, i madhi i dy djemve të Reverend Charles Grayson Pickthall (1822–1881) dhe gruaja e tij e dytë, Mary Hale, lindur O'Brien (1836–1904).[1] Charles ishte një klerik anglikan, rektori i Chillesford, një fshat afër Woodbridge, Suffolk.[1][2] Pickthallët gjurmuan prejardhjen e tyre te një kalorës i William Pushtuesit, Sir Roger de Poictu, nga i cili rrjedh mbiemri i tyre.[2] Mary, nga fisi irlandez Inchiquin, ishte e veja e William Hale dhe e bija e Admiral Donat Henchy O'Brien, i cili shërbeu në Luftërat Napoleonike.[2][3] Pickthall i kaloi vitet e para të jetës së tij në fshat, duke jetuar me disa gjysmë-motran dhe vëllezërit më të vjetër dhe një vëlla më të vogël në rektorin e babait të tij në Suffolk rurale.[4] Ai ishte një fëmijë shëndetlig. Kur ishte rreth gjashtë muajsh, ai u sëmur shumë nga fruthi i ndërlikuar nga bronkiti.[3] Me vdekjen e babait të tij më 1881 familja u transferua në Londër. Ai ndoqi Harrow School por u largua pas gjashtë termave.[5] Si nxënës i shkollës në Harrow Pickthall ishte shok i klasës dhe mik i Winston Churchill.[6]

Pickthall udhëtoi nëpër shumë vende të Lindjes, duke fituar një reputacion si studiues të Lindjes së Mesme. Para se të bëhet mysliman, Pickthall ishte një aleat i fortë i Perandorisë Osmane. Ai studioi orientin dhe botoi artikuj dhe romane mbi këtë temë. Ndërsa ishte në shërbim të Nizamit të Hyderabadit, Pickthall botoi përkthimin e tij në anglisht të Kuranit me titullin The Meaning of the Glorious Koran. Përkthimi u autorizua nga Universiteti el-Ez'her dhe The Times Literary Supplement vlerësoi përpjekjet e tij duke shkruar "përkthyesin e shënuar të Kuranit të lavdishëm në gjuhën angleze, një arritje e madhe letrare."[7]

Kur në Mbretërinë e Bashkuar u fillua një fushatë propagandistike në vitin 1915 mbi masakrat e armenëve, Pickthall u ngrit për të sfiduar atë dhe argumentoi se faji nuk mund të vihej tërësisht mbi qeverinë turke. Në një kohë kur myslimanët në Londër ishin përzgjedhur nga Zyra e Jashtme për të ofruar shërbime propagandistike në mbështetje të luftës së Britanisë kundër Turqisë, qëndrimi i Pickthall u konsiderua i guximshëm duke pasur parasysh klimën e kohës së luftës. Kur myslimanët britanikë u pyetën të vendosnin nëse ishin besnikë ndaj Aleatëve (Britania dhe Franca) ose Fuqisë Qendrore (Gjermania dhe Turqia), Pickthall tha që ai ishte i gatshëm të ishte luftëtar për vendin e tij për aq kohë sa ai nuk duhej të luftonte turqit. Ai u rekrutua në muajt e fundit të luftës dhe u bë trupor përgjegjës për një spital të izolimit të gripit.[7]

Në vitin 1920 ai shkoi në Indi me gruan e tij për të shërbyer si redaktor i Kronikës Bombay, duke u kthyer në Angli vetëm në vitin 1935, një vit para vdekjes së tij. Ai përfundoi përkthimin e tij The Meaning of the Glorious Koran kur ai ishte në Indi.

Pickthall u varros në varrezat e myslimanëve në Varrezat Brookwood, Surrey, Angli,[6] ku më vonë u varros Abdullah Jusuf Ali.

Punimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Para konvertimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. All Fools – being the Story of Some Very Young Men and a Girl (1900)
 2. Saïd the Fisherman (1903)
 3. Enid (1904)
 4. Brendle (1905)
 5. The House of Islam (1906)
 6. The Myopes (1907)
 7. Children of the Nile (short story collection) (1908)
 8. 'The Valley of the Kings (1909)
 9. Pot au Feu (1911)
 10. Larkmeadow (1912)
 11. The House at War (1913)
 12. Veiled Women (1913)
 13. With the Turk in Wartime (1914)
 14. Tales from Five Chimneys (1915)
 15. Knights of Araby - the story of Yemen in the 5TH Islamic Century (1917)

Pas konvertimit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. Oriental Encounters – Palestine and Syria (1918)
 2. Sir Limpidus (1919)
 3. The Early Hours (1921)
 4. As others See us (1922)
 5. The Cultural Side of Islam (1927)
 6. The Meaning of the Glorious Koran: An Explanatory Translation (1930)

Si redaktor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Folklore of the Holy Land – Muslim, Christian, and Jewish (1907) (E H Hanauer)
 • Islamic Culture (19??) (revistë)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b Shaheen, Mohammad. "Pickthall, Marmaduke William (1875–1936)". Oxford Dictionary of National Biography (në anglisht). Oxford University Press.
 2. ^ a b c Murad, Abdal Hakim. "Marmaduke Pickthall: a brief biography" (në anglisht).
 3. ^ a b Fremantle, Anne (1938). Loyal Enemy (në anglisht). London: Hutchinson & Co.
 4. ^ Pickthall, Muriel (1937). "A Great English Muslim". Islamic Culture (në anglisht). XI (1): 138–142.
 5. ^ Rentfrow, Daphnée. "Pickthall, Marmaduke William (1875–1936)". The Modernist Journals Project (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 6 mars 2016. Marrë më 24 nëntor 2019.
 6. ^ a b "The Victorian Muslims of Britain". www.aljazeera.com (në anglisht). Marrë më 2016-06-18.
 7. ^ a b Hurst, Dennis G (2010). America on the Cusp of God's Grace (në anglisht). iUniverse. fq. 155–156. Marrë më 7 shtator 2013.