Jump to content

Fuqitë Qendrore

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Fuqitë Qendrore më 6 shtator 1915.

Fuqitë Qendrore, të njohura gjithashtu si Perandoritë Qendrore,[1] ishin një nga dy koalicionet kryesore që luftuan në Luftën e Parë Botërore (1914-1918). Ato përbëheshin nga Gjermania, Austro-Hungaria, Perandoria Osmane dhe Bullgaria; kjo njihej edhe si Aleanca Katërfishe.[2]

Origjina e Fuqive Qendrore ishte aleanca e Gjermanisë dhe Austro-Hungarisë në 1879. Pavarësisht se ishte anëtarësuar nominalisht në Aleancën e Trefishtë më parë, Italia nuk mori pjesë në Luftën e Parë Botërore në anën e Fuqive Qendrore. Perandoria Osmane dhe Bullgaria nuk u bashkuan vetëm pas fillimit të Luftës së Parë Botërore. Fuqitë Qendrore u përballën dhe u mundën nga Fuqitë Aleate, të cilat vetë ishin formuar rreth Antantës së Trefishtë.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ e.g. in Britain and the Olympic Games, 1908–1920 by Luke J. Harris p. 185
  2. ^ Hindenburg, Paul von (1920). Out of my life. London : Cassell. fq. 113 – nëpërmjet Internet Archive. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)