Jump to content

Marmoutier

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Maurmynster
Màschmínschter (Alzasisht)
Maursmünster (Gjermanisht)
Komunë
Kisha e dikurshme e abacisë
Kisha e dikurshme e abacisë
Stema Maurmynster
VendiFranca
Sipërfaqja
1
14.070 km2 (5.432 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
2.712
 • Dendësia190/km2 (500/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Marmoutier ( shqiptimi frëngjisht[maʁmutje]  ( dëgjoni) ; gjermanisht: Maursmünster ; Alzasisht: Màschmínschter ; Shqip: Maurmynsteri ) është aktualisht një komunë në departamentin Bas-Rhin në Grand Est. [1] Origjina e vendit është ish Abacia e Maurmynsterit, nga e cila kisha e abacisë shërben ende si kishë famullitare.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Maurmynsteri është një qytet me 2712 banorë, në veriperëndim të Alzasës, i vendosur midis Saverne dhe Wasselonne dhe afërsisht 30 kilometra larg Strasburgut .

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jacob Frey, një shkrimtar, jetoi në Maurmynster nga viti 1545 si kronist dhe noter i qytetit.

Pamjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kisha e Abacisë Maurmynster nga shekulli i XI-të mban një organo tub nga ndërtuesi i organove Andreas Silbermann . Kisha Saint-Blaise de Sindelsberg u ndërtua në 1584 dhe iu nënshtrua punimeve të rinovimit në 1872.

  1. ^ INSEE commune file