Jump to content

Maskimi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Maskimi.

Një maskim[1] mund të jetë çdo gjë e fshehtë që fsheh identitetin e dikujt ose ndryshon pamjen fizike të një personi, duke përfshirë një parukë, syzet, kozmetikën, mustaqet e rreme, kostumet ose sende të tjera. Kamuflazhi është një lloj maskimi për njerëzit, për kafshët dhe për sendet. Përdoren gjithashtu kapele, syze, ndryshime në stilin e flokëve apo paruke, operacione plastike dhe kozmetikë.

Maskimet mund të përdoren nga kriminelë, terroristë, agjentë sekretë dhe operatorë të forcave speciale që kërkojnë të shmangin identifikimin. Një person që punon për një agjenci që përpiqet të marrë informacion mund të shkojë "i fshehtë" për të marrë informacion pa u njohur nga publiku; një personazh i famshëm mund të kalojë "fshehtësisht" për të shmangur vëmendjen e padëshiruar të shtypit. Në librat dhe në filmat komikë, maskimet shpesh përdoren nga superheronjtë, dhe në fantashkencë ato mund të përdoren nga alienët. Veshja me kostume është një traditë e Halloween-it.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Kuptimi i fjalës Maskim ‹ FJALË". fjale.al. Marrë më 2024-05-02.