Mateu Ryan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Mateu Ryan
Mathew Ryan Club Brugge.jpg
Mateu duke u trajnuar në skuadrën Club Brugge në vitin 2014.
Të dhënat personale
Emri i plotëMateu David Ryan[1]
Data e lindjes8 prill 1992
Vendi i lindjesPlumpton, Uellsi i Ri Jugor, Australia
Gjatësia1,84 m (6 ft +12 in)[2]
PozicioniPortier
Informacionet për klubin
Klubi aktualValencia
Numri25
Karriera në rini
2002–2008Marconi Stallions
2008–2009Blacktown City
2009–2010Central Coast Mariners FC
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2010Blacktown City11(0)
2010–2013Central Coast Mariners FC80(0)
2013–2015Club Brugge77(0)
2015–Valencia8(0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Mateu David "Maty" Ryan (lindi më 8 prill 1992) është futbollist australianë i cili luan për klubin spanjoll Valencia dhe për skuadrën ndërkombëtare australiane si portier.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mateu lindi në Plumpton, Uellsi i Ri Jugor dhe shkoi në shkollën sportive Westfields.[3] Në moshë katër vjeçare, ai filloi të interesohej për futbollin dhe luajti në futbollin rinor për Blacktown City dhe Central Coast Mariners para se të fillojë karrierën profesioniste.

Mateu luajti për skuadrën rinore Central Coast Mariners në sezonin 2009-10 dhe pasi hyri në karrierën profesioniste, ai nënshkroi në këtë skuadër një kontratë për tre vite.[4]

Më 30 maj 2013, ai shkoi në ligën belge për skuadrën Club Brugge. Ai luajti për herë të parë në këtë klub më 27 korrik 2013.[5][6]

Më 21 korrik 2015, ai nënshkroi për skuadrën spanjolle Valencia një kontratë gjashtë vjeçare.[7]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "2014 FIFA World Cup Brazil: List of Players" (PDF). FIFA. 11 qershor 2014. fq. 3. Marrë më 11 qershor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Mathew Ryan". valenciacf.com. Valencia CF. Arkivuar nga origjinali origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 1 janar 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Lipman, Ryan (14 janar 2014). "Former Mariners star Mathew Ryan finding form with Belgian giants Club Brugge". Mt Druitt-St Marys Standard. Marrë më 31 janar 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Ryan playing for keeps". goalweekly.com. 11 shkurt 2010. Marrë më 18 janar 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Central Coast Mariners Home | Central Coast Mariners". Footballaustralia.com.au. Marrë më 2016-03-07. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Mathew Ryan is Club's third summer signing". Club Brugge. 30 maj 2013. Marrë më 31 janar 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "VCF Official Statement". Valencia's official website. 21 korrik 2015. Marrë më 21 korrik 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)