Matjaž Nemec

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Matjaž Nemec (lindur më 10 prill 1980), është një politikan slloven, i cili aktualisht është anëtar i Parlamentit Evropian që nga 18 maj 2022. Midis viteve 2014 dhe 2022, Nemec ishte anëtar i Asamblesë Kombëtare të Sllovenisë nga Partia Social Demokrate. Gjatë Asamblesë së 7-të Kombëtare ka qenë edhe nënkryetar i saj. Para se të zgjidhej si deputet, ai punoi si ndihmës i Presidentit të Sllovenisë, Borut Pahor .

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Matjaž Nemec lindi në Nova Goricë më 10 prill 1980. [1] Ai studioi në CDI Univerzum dhe u diplomua në vitin 2007. Deri në vitin 2008 ka punuar si shitës.

Nemec është një aktivist i socialdemokratëve sllovenë. Nga viti 2008 deri në vitin 2011, ai ishte sekretar personal i kryeministrit Borut Pahor . Në vitin 2012, ai u punësua në administratën e qeverisë sllovene si analist. Në të njëjtin vit kur Borut Pahor mori detyrën, Nemec u emërua si ndihmës i tij.

Në vitin 2013, ai u diplomua në IBS mednarodna poslovna šola Ljubljana, dhe në vitin 2017, në të njëjtin universitet, ai mori një diplomë master në biznes ndërkombëtar dhe zhvillim të qëndrueshëm.

Në zgjedhjet e Kuvendit Kombëtar të vitit 2014, Nemeci kandidoi në njësinë zgjedhore Nova Gorica I. Ai fitoi mandatin deputet me 1467 ose 11.13% të votave. [2] Ai u zgjodh edhe si një nga nënkryetarët e Kuvendit Kombëtar të Sllovenisë. = Në vitin 2017, kur ishte nënkryetar i Asamblesë Kombëtare, Nemec e përshkroi Kroacinë si "një vend gjeografikisht dhe politikisht periferik i Bashkimit Evropian, i cili i përket së bashku me Bullgarinë dhe Rumaninë". Ai shtoi se as Grupi i Vishegradit nuk e do Kroacinë dhe se "ajo është një vend periferik edhe në lidhje me të drejtat e njeriut." [3] Deklarata u pasua me një reagim të furishëm nga mediat kroate, Jutranji.hr dhe Global shkruan se socialdemokratët "u bënë partia kryesore nacionaliste, më keq se nacionalistët e djathtë". [4] [5]

Në vitin 2018 në njësinë zgjedhore Nova Gorica II u rizgjodh deputet i Kuvendit Kombëtar të Sllovenisë me 2324 vota ose 18,25% të votave. [6]

Ka qenë anëtar i trupave punuese të mëposhtme:

 • Komisioni për Mbikëqyrjen e Shërbimeve të Inteligjencës dhe Sigurisë (kryetar)
 • Komisioni për Kulturë (anëtar)
 • Komisioni për Politikë të Jashtme (anëtar, ish kryetar)
 • Komisioni Hetimor për konstatimin e abuzimeve dhe sjelljeve joekonomike në BATB (zëvendës anëtar)

Ai kandidoi për një mandat të ri parlamentar në zgjedhjet parlamentare të vitit 2022, por nuk i fitoi zgjedhjet. [7]

Në zgjedhjet e Asamblesë Kombëtare të vitit 2022, eurodeputetja e atëhershme Tanja Fajon u zgjodh deputete e Asamblesë Kombëtare të Sllovenisë, dhe më pas ministre e Punëve të Jashtme. Sipas rezultateve të zgjedhjeve evropiane të vitit 2019, Nemec u bë kështu një eurodeputet alternativ. Asambleja Kombëtare konfirmoi mandatin e tij më 18 maj 2022. [8]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai u divorcua nga gruaja e tij e parë, Iryna Osypenko, një modele ukrainase. [9] Në maj 2021, ai dhe partnerja e tij Nina Tršelič kanë një djalë, Maja. [10]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "9th parliamentary term | Matjaž NEMEC | MEPs | European Parliament". www.europarl.europa.eu (në anglisht). Marrë më 2022-07-08.
 2. ^ "Predčasne volitve v državni zbor 2014". volitve.gov.si. Marrë më 2020-12-31. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Slovenija, Multimedijski center RTV. "26. nujna seja Odbora za zunanjo politiko in 22. nujna seja Odbora za zadeve Evropske unije, 1. del". RTV 4D (në sllovenisht). Marrë më 2020-12-31.
 4. ^ "Globus - ZAŠTO SLOVENIJA VODI ŠOVINISTIČKI RAT PROTIV HRVATSKE Socijaldemokrati su im postali vodeća nacionalistička stranka, gora i od desnih nacionalista..." www.jutarnji.hr (në kroatisht). 2017-04-01. Marrë më 2020-12-31.
 5. ^ "Matjaž Nemec je z izjavami na RTV tako zelo razjezil Hrvate, da se jim je zmešalo: Socialni demokrati so slovenski nacionalisti, odmeva z južne strani meje! | Nova24TV na najdi.si novicah". novice.najdi.si. Marrë më 2020-12-31. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Predčasne volitve v Državni zbor 2018" [Early elections to the National Assembly 2018]. volitve.gov.si (në sllovenisht). Arkivuar nga origjinali më 12 qershor 2018. Marrë më 2020-12-31.
 7. ^ "Novi poslanci: Volilna aritmetika je nekatere z največ glasovi pustila brez mandata". RTVSLO.si (në sllovenisht). Marrë më 2022-04-26.
 8. ^ "SD vice president Nemec confirmed as MEP to replace Fajon". The Slovenia Times (në anglisht). 19 maj 2022. Arkivuar nga origjinali më 2 korrik 2023. Marrë më 2022-05-20.
 9. ^ "Matjaž Nemec: Takšno je njegovo ljubezensko življenje po ločitvi". zurnal24.si (në sllovenisht). Marrë më 2020-05-26.
 10. ^ "Matjaž Nemec je prvič postal očka". siol.net (në sllovenisht). Marrë më 2021-05-12.