Jump to content

Borut Pahor

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Borut Pahor
Presidenti i 4-të i Sllovenisë
Në detyrë
23 dhjetor 2012 – në detyrë
Paraprirë ngaDanilo Türk
Kryeministër i 6-të i Sllovenisë
Në detyrë
21 nëntor 2008 – 10 shkurt 2012
Paraprirë ngaJanez Janša
Pasuar ngaJanez Janša
Kryetar i Asamblesë Kombëtare të Republikës së Sllovenisë
Në detyrë
2000 – korrik 2004
Paraprirë ngaJanez Podobnik
Pasuar ngaFranc Horvat
Të dhëna vetjake
U lind më2 nëntor 1963
Postojna, Slloveni
Partia politikeDemokratët Socialistë
Bashkëshortja/etTanja Pečar
FëmijëtLuka Pahor
Nënshkrimi

Borut Pahor (lindi më 2 nëntor 1963) është politikanë sllovenë dhe Presidentë i Sllovenisë që nga 23 dhjetori 2012. Ai ishte Kryeministër i Sllovenisë prej nëntorit 2008 deri në dhjetor 2012.

Në vitin 2004, Pahor u zgjodh anëtar i Parlamentit Evropian. Pas fitores së Demokratëve Socialistë në zgjedhjet parlamentare 2008, Pahor u emërua kryeministër.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pahor lindi në Postojna, RS Slloveni dhe kaloi fëmijërinë e tij në Nova Gorica,[1] para se të zhvendoset në Šempeter pri Gorici. Babai i tij vdiq kur ishte i ri dhe nëna e tij, Iva Pahor Martelanc e rriti atë si nënë e vetme.

Pas e përfundoi Gjimnazin Nova Gorica në vitin 1983, Pahor u regjistrua në Universitetin e Lublanës, ku studioi shkencën politike në Fakultetin e Sociologjisë, Shkencat Politike dhe Gazetarisë (tani i njohur si Fakulteti për Shkencat Shoqërore). Sipas shtypit sllovenë, Pahor punoi si model për ta paguar për studimet e tij universitare.[2]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pahor dhe gruaja e tij, Tanja Pečar, kanë një djalë, Luka.[1] Përveç gjuhës amtare, ai din të flasë Anglisht, Frëngjisht, Italisht dhe Serbo-Kroatishten.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Obrazi - Borut Pahor". Revijaobrazi. Arkivuar nga origjinali më 11 tetor 2011. Marrë më 23 tetor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Ish-modeli, Borut Pahor, fitoi zgjedhjet në Slloveni". Herald Sun. 22 shtator 2008. Marrë më 23 tetor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)