Jump to content

McDonnell Douglas KC-10 Extender

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një Zgjerues i Forcave Ajrore të Shteteve të Bashkuara KC-10 që furnizon me karburant një F-16 Fighting Falcon.

McDonnell Douglas KC-10 Extender është një aeroplan amerikan cisternë dhe i mallrave i operuar nga Forcat Ajrore të Shteteve të Bashkuara (USAF). Një version ushtarak i aeroplanit me 3 motorë DC-10, KC-10 u zhvillua nga Programi i Avancuar i Aeroplanëve Tanker të Transportit. Ai përfshin pajisje specifike ushtarake për rolet e tij kryesore të karburantit dhe transportit ajror. Ai u zhvillua për të plotësuar KC-135 Stratotanker pas përvojave në Azinë Juglindore dhe Lindjen e Mesme. KC-10 ishte avioni i dytë i transportit McDonnell Douglas që u zgjodh nga Forcat Ajrore pas C-9. Një total prej 60 KC-10 u prodhuan për USAF. Forca Ajrore Mbretërore e Holandës operoi 2 cisterna të ngjashme të përcaktuara KDC-10 që u konvertuan nga DC-10.

KC-10 luan një rol kyç në mobilizimin e aseteve ushtarake të SHBA-së, duke marrë pjesë në operacionet jashtë shtetit, larg shtëpisë. Këta avionë kryen transport ajror dhe karburant gjatë bombardimeve të Libisë në 1986 (Operacioni Eldorado Canyon), Lufta e Gjirit me Irakun 1990–91 (Operacionet Desert Shield dhe Desert Storm), bombardimet e Jugosllavisë nga NATO (Operacioni Forcat Aleate), Lufta në Afganistan (Operacioni Enduring Freedom) dhe Lufta në Irak (Operacionet Liria e Irakut dhe Agimi i Ri).

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]