Melanesia

Coordinates: 9°S 160°E / 9°S 160°E / -9; 160
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

9°S 160°E / 9°S 160°E / -9; 160

Shtrirja gjeografike e Melanesisë
Tre kulturat kryesore në zonat e Oqeanit Paqësor: Melanesia, Mikronezia dhe Polinezia

Melanesia është një nënrajon i Oqeanisë që shtrihet nga ishulli i Guines së Re në pjesën jugperëndimore të Oqeanit Paqësor në Detin Arafura dhe drejt lindjes në Fixhi.

Rajoni përfshin katër shtetet e pavarura të Vanuatuas, Ishujt Solomon, Fixhi, dhe Papua Guinea e Re, si dhe kolektivitetin francez të Kaledonisë së Re dhe rajonin Indonezian të Guines së Re Perëndimore. Shumica e rajonit shtrihet në Hemisferën Jugore, me disa të ishuj të vegjël në veri-perëndim së ishujve të Guines së Re Perëndimore që shtrihen në pjesën Veriore të Hemisferës.

Emri Melanesi (në frëngjisht Mélanésie) u përdor për herë të parë nga Jules Dumont d'Urville në 1832-it për të treguar një grup gjeografik dhe etnik ishujsh, banorët e të cilit ai i mendonte si të ndryshëm nga ato të Mikronezisë dhe Polinezisë.

Një fëmijë biond nga Vanuatu

Studimet gjenetike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Është zbuluar që melanesianët kanë një të përzierje misterioze të tretë gjenetike me specien arkaike (të vjetër) të Homo-sit, përpost asaj të denisovanit (3-4%) dhe Neandertalit (2%) me përzierjen e gjenomeve të tyre moderne prej Homo sapiens sapiens.[nevojitet citimi]

Kromozoni Y i përbashkët i tyre është haplogrupi M-P256.

Shfaqja e shpesh e flokëve të verdhë është për shkak të një specifike së një mutacioni të rastësishëm, kështu që ADN-ja dhe fenotipi i biondëve është shfaqur të paktën dy herë në historinë e njerëzimit.[1]

Gjeografia politike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Denisova hominin
  • Melanesian Brotherhood
  • Negrito (of Leyte, Agusan del Norte and Surigao)
  • Papuan peoples
  • Wallacea


Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]