Menada e Tetovës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Menada e Tetovës

Menada e Tetovës është një statujë bronzi e gjetur në Tetovë. Ajo daton nga shekulli VI para Krishtit. [1] Menadat ishin shoqëruese të perëndisë së verës, Dionsit dhe gjatë festimeve për nder të tij ato ofronin shërbimet e tyre para audiencës. Statuja e menadës është gjetur në një varr në lokalitetin arkeologjik të Rrugës së "Shtipit". Statuja është e gjatë 9 cm, e gjerë 4 cm dhe ndodhet në Muzeun e qytetit të Shkupit .

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Алексова, Блага (1995). Култ на мартирите во Македонија од IV до IX век. Матица Македонска. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)