Jump to content

Mensur Hallaxh

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Egzekutimi e Hallaxhi Mensurit me xhelatin

Mensur Hallaxhi (persisht: منصور حلاج, romanizuar: Mansūr-e Hallāj) ose el-Khallaxh (arabisht: ابو المغيث الحسين بن منصور الحلاج, romanizuar: Abū 'l-Muġīth al-Ḥusayn ibn Manṣūr al-Ḥallāj; lindja 858 – vdekja 26 mars 922, Kalendari hixhri: rreth 244 hixhri –  309 hixhri) ishte një mistik, poet dhe mësues i sufizmit persian.

El-Hallaxhi është më i njohur për thënien e tij: "Unë jam e Vërteta", të cilën shumë e panë si një pretendim për hyjninë, ndërsa të tjerë e interpretuan atë si një shembull të asgjësimit të egos, duke e lejuar Allahun (Zotin) të flasë nëpërmjet tij. Hallaxhi fitoi ndjekës të gjerë si predikues përpara se të përfshihej në betejat për pushtet të Abasidëve dhe të ekzekutohej pas një periudhe të gjatë izolimi me akuza fetare dhe politike. Megjithëse shumica e bashkëkohësve të tij sufi nuk i miratuan veprimet e tij, "Hallaxhi" më vonë u bë një figurë kryesore në traditën sufi.

  • Kadri, Sadakat (2012). Heaven on Earth: A Journey Through Shari'a Law from the Deserts of Ancient Arabia ... Macmillan. ISBN 9780099523277. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Massignon, Louis (1982). The Passion of al-Hallaj, Mystic and Martyr of Islam. Përkthyer nga Herbert Mason. Princeton, NJ: Princeton University Press. ISBN 0691019193. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Rodziewicz, Artur (2022). The Mystery of Essence and the Essence of Mystery: Yezidi and Yaresan Cosmogonies in the Light of the Kitab al-Tawasin Macmillan. ISBN 978-981-16-6444-1.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Gjuhe te tjera