Merienda

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shërbimi tradicional i merienda në Café El Gato Negro, Buenos Aires: medialunas (croissants), kafene en jarrito (një kafe dyshe ekspres) dhe pak gotë ujë të gazuar

Merienda është një ushqim i lehtë në Evropën Jugore, veçanërisht Spanja, Portugalia, Andorra (berenar) dhe Italia (merenda), si dhe Amerika Hispanike, Filipinet dhe Brazili (lanche ose merenda). Zakonisht hahet pasdite ose për brunch, plotëson hendekun e vaktit midis kohës së mesditës dhe mbrëmjes, duke qenë ekuivalent i çajit të pasdites në botën anglishtfolëse; ose midis mëngjesit dhe drekës. Është një vakt i thjeshtë që shpesh përbëhet nga një copë frutash, biskota, kos, dhe meze të tjera të çiftëzuara me lëng, çokollatë të nxehtë, kafe, pije alkoolike ose pije të tjera.

Merienda në vende tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Argjentinë dhe Uruguaj është tipike që të kenë merienda rreth orës 17:00, midis vaktit të mesditës dhe darkës.
  • Filipine, merienda (Filipinisht: meryenda ose minandál) është një term i përgjithshëm që përfshin dy vakte të lehta: e para është një meze të lehtë në mëngjes që mund të korrespondojë me një brunch, elevenses, ose mëngjes të dytë; e dyta është ekuivalenti i çajit të pasdites.[1]
  • Francë, merienda quhet goûter ose quatre-heures; emri i fundit i referohet kohës së tij rreth orës 4:00 pasdite. Goûter modern është më i lehtë se një vakt i plotë, dhe më shpesh vëzhgohet nga fëmijët sesa nga të rriturit. Ishte një vakt i plotë i ftohtë deri në shekullin e 18-të, para së cilës goûter u mor rreth orës 17:00, por filloi të zbehej në popullaritet pas kësaj, pasi vakti i mbrëmjes u shty deri rreth orës 18:00.[2]
  • Poloni, merienda quhet podwieczorek or jużyna dhe hahet në orët e vona të pasdites, "në mbrëmje". Plotëson pushimin midis drekës dhe darkës. Në mënyrë tipike, ushqime të lehta hahen, si akullore, fruta, biskota, patate të skuqura, dhe lëng frutash ose pije të nxehta. Çaji i pasdites hahet midis orës 14.30 dhe 18.00. Podwieczorek në jetën e përditshme hahet mjaft sporadikisht, dhe nëse nuk devijon nga mëngjesi i dytë, i përbërë nga buka me gjalpë, reçel dhe çaj. Sidoqoftë, të dielave dhe festave, çaji i pasdites është diçka e zakonshme, duke ofruar një mundësi për tu shoqëruar me bukë të ëmbël, kryesisht të majave, e cila pihet me kafe ose çaj. Në kuzhinën Wielkopolska, një veçanti e caktuar është një zbritje me patate, e njohur si bambrzak, e konsumuar dikur për një meze të lehtë pasdite.
  • Amerikanët e Veriut mund ta konsiderojnë këtë vakt të lehtë një lloj "mëngjes të dytë".

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Merienda in the Philippines" (në anglisht). Live in the Philippines. 3 korrik 2009. Arkivuar nga origjinali më 9 qershor 2010. Marrë më 24 korrik 2020.
  2. ^ Hamlyn (2018). New Larousse Gastronomique (në anglisht). Octopus Books. fq. 1473.