Meshhed

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Meshhed
مشهد‎‎
Qytet
Motoja Qyteti i Parajsës (Shahr-e Behesht)
noform
Pamje nga Meshhedi në mëngjes
Vendndodhja
Meshhed is located in Irani
Meshhed
Meshhed

Koordinatat: 36°18′V 59°36′L / 36.300°V 59.600°L / 36.300; 59.600

Administrimi
Shteti Flamuri Irani
Provinca Razavi Khorasan
Kryetari i komunës Soulat Mortazavi
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 850 km2
Lartësia 995 m (m.n.d.)
Popullsia 2,749,374 banorë
Dendësia 3,200 banorë/km2
Faqja Zyrtare www.mashhad.ir

Meshhed (Persisht: مشهد‎‎) është qyteti i dytë më i popullarizuar në Iran. Ndodhet në verilindje të Iranit, afër kufirit me Turkemistanin dhe Afganistanin. Sipas regjistrimit të popullsisë në vitin 2011, qyteti ka pasur 2,749,374 banorë.

Religjioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Meshhedi është qyteti i dytë më i shenjtë në botë, ku rreth 20 milionë udhëtarë vijnë në këtë qytet, ku shumë prej tyre vizitojnë varrinë e Imam Rezës. Mashhadi ka qenë vendi më i vizituar që nga koha e mesjetës.

Eknomomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Industritë më të mëdhaja në qytet janë: tekstilet, veshjet, çelikët, veshjet prej lëkurës, kemikalet etj. Meshhedi është qendra e turizmit në Iran, vendet fetare janë më të vizituara nga vizitorët e ndryshme. Çdo vjet, rreth 2 milionë vizitorë nga vendet e ndryshme vijnë në Meshhed.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]