Jump to content

Meshhed

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Meshhed
مشهد‎‎
Qytet
Pamje nga Meshhedi në mëngjes
Pamje nga Meshhedi në mëngjes
Parimet: 
Qyteti i Parajsës (Shahr-e Behesht)
Popullsia
 • Gjithsej2.749.374
Faqja zyrtarewww.mashhad.ir

Meshhed (Persisht: مشهد‎‎) është qyteti i dytë më i popullarizuar në Iran. Ndodhet në verilindje të Iranit, afër kufirit me Turkemistanin dhe Afganistanin. Sipas regjistrimit të popullsisë në vitin 2011, qyteti ka pasur 2,749,374 banorë.

Meshhedi është qyteti i dytë më i shenjtë në botë, ku rreth 20 milionë udhëtarë vijnë në këtë qytet, ku shumë prej tyre vizitojnë varrinë e Imam Rezës. Mashhadi ka qenë vendi më i vizituar që nga koha e mesjetës.

Industritë më të mëdhaja në qytet janë: tekstilet, veshjet, çelikët, veshjet prej lëkurës, kemikalet etj. Meshhedi është qendra e turizmit në Iran, vendet fetare janë më të vizituara nga vizitorët e ndryshme. Çdo vjet, rreth 2 milionë vizitorë nga vendet e ndryshme vijnë në Meshhed.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]