Mihail Lomonosov

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
5217-0001-reverse.png

Mikhail (Mikhaylo) Vasilyevich Lomonosov ishte një dijetar polimath, shkencëtar dhe shkrimtar Rus, i cili dha kontribute të rëndësishëme në literaturë, arsim dhe shkencë.

Një nga zbulimet e tij qe atmosfera e Venusit. Specializimi i tij në shkencë përfshinte shkencat natyrore, kiminë, fizikën, mineralogjinë, historinë, artin, filologjinë, pajisjet optike dhe të tjera. Lomonosovi ishte gjithashtu një poet, i cili krijoi bazat e gjuhës moderne Ruse.

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

 Commons: Mikhail Lomonosov – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale