Mikhail Lomonosov

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
5217-0001-reverse.png

Mikhail (Mikhaylo) Vasilyevich Lomonosov ishte një dijetar rusë, shkencëtar dhe shkrimtar, i cili dha një kontribut të rëndësishëm për të literaturë, arsim dhe shkencore.

Ndër zbulimet e tij u atmosferën e Venus. Sfera e tij e shkencës u shkenca natyrore, kimi, Fizika, mineralogji, histori, art, filologji, pajisjet optike dhe të tjerët. Lomonosov ishte gjithashtu një poet, i cili krijoi bazat e gjuhës moderne gjuhës ruse letrare.

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

 Commons: Mikhail Lomonosov – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale