Milaim Rama

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Milaim Rama
Milaim Rama - Lausanne Sport vs. FC Thun - 22.10.2011.jpg
Të dhënat personale
Emri i plotëMilaim Rama
Data e lindjes (1976-02-29) 29 Shkurt 1976 (44 vjeç)
Vendi i lindjesVitia, Kosovë
Gjatësia1.85 m (6 ft 1 in)
PozicioniSulmues
Karriera në rini
KF Besëlidhja
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1997–2004FC Thun224(73)
2004–2005FC Augsburg13(1)
2005–2006FC Schaffhausen26(5)
2006–2012FC Thun130(31)
Ekipi kombëtar
2003–2004Zvicra7(0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 26 shkurt 2008.
† Ndeshje (Gola).

Milaim Rama (lindur më 29 shkurt 1976) është një ish futbollist profesionist zviceran me origjinë shqiptare.

Kariera me klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai filloi karrierën e tij profesionale në FC Thun dhe pati një periudh të shkurtër me FC Augsburg në Gjermani.

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rama u thirr për herë të parë në kombëtaren zvicerane në vitin 2003 nga trajneri Köbi Kuhn.[1] Ai u bë lojtari i parë me origjinë shqiptare që u thirr në Rossocrociati.[2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Shqiptari i parë i Zvicrës, Milaim Rama tregon rrugëtimin e tij". Sport Ekspres. 22 mars 2019. Marrë më 22 mars 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Balkan imports hitting big time as Switzerland establish themselves as World Cup regulars" [Importet nga Ballkani po bëhen të rëndësishme me Zvicrën që po vendos veten e saj si pjesmarrëse e rregullit në Kupën e Botës] (në anglisht). The National. 15 qershor 2014. Marrë më 21 korrik 2014.