Mimolette

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mimolette
Shteti i origjinësFranca
Rajoni, qytetiNord, Lille
Burimi i qumështitLopa
PasterizuarPo
TeksturaE fortë
Mosha2 muaj – 2 vite

Mimolette është një djathë i prodhuar tradicionalisht rreth qytetit të Lilës, Francë . Në Francë njihet edhe si Boule de Lille sipas qytetit të origjinës, [1] ose vieux Hollande sepse fillimisht ishte frymëzuar nga djathi holandez Edam . [2] Mimolette është e shkëlqyer për ta futur në wraps (mbështjellje) ose toste.

Përshkrim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mimoleta ka një formë sferike dhe është e ngjashme në pamje me një pjepër . [3] Zakonisht peshon rreth 2 kg dhe është bërë nga qumështi i lopës. Emri i tij vjen nga fjala franceze mi-mou (femërore mi-molle ), që do të thotë "gjysëm e butë", që i referohet strukturës vajore të këtij djathi të fortë brenda. [4] Ngjyra portokalli e ndezur e djathit vjen nga erëza natyrale, annatto . [5] Kur përdoret në sasi të vogla, kryesisht si ngjyrues ushqimor, anatto nuk shton aromë ose aromë të dukshme [6] . Lëkura me ngjyrë gri e Mimolette e vjetër vjen nga marimangat e djathit që shtohen në sipërfaqen e djathit, të cilat shërbejnë për të përmirësuar shijen e tij. [3]

Mimoleta mund të konsumohet në faza të ndryshme të vjetërsisë. Kur është më i ri, shija e tij ngjan me atë të parmixhanit . [4] Shumë e vlerësojnë më shumë kur është "ekstra-i vjetër" ( extra-vieille ). [7] Në atë pikë, mund të bëhet mjaft i vështirë për t'u përtypur dhe mishi merr një aromë si lajthia.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fillimisht ajo u përgatit me kërkesën e Louis XIV, i cili – në kontekstin e politikave merkantiliste të Jean-Baptiste Colbert – po kërkonte një produkt vendas francez për të zëvendësuar Edamin e atëhershëm shumë të njohur. [2] Për ta bërë atë të dallueshëm nga Edami, fillimisht u ngjyros duke përdorur lëng karrote dhe më vonë u kalua në anatto për t'i dhënë një ngjyrë të veçantë portokalli. [2]

Djathi dihej se ishte i preferuari i presidentit francez Charles de Gaulle . [8]

Shqetësimet shëndetësore në SHBA[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2013, Administrata e Ushqimit dhe Barnave ndaloi rreth një ton djathë, duke mbajtur në pritje importet e mëtejshme në Shtetet e Bashkuara. Kjo ndodhi sepse marimangat e djathit mund të shkaktonin një reaksion alergjik [3] nëse do të konsumohej në sasi të mëdha. FDA deklaroi se djathi ishte mbi standardin e gjashtë marimangave për inç kub. [9]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Mimolette (ou Boule de Lille)". Le Guide du Fromage (në frëngjisht). Marrë më 2021-04-24.
  2. ^ a b c Michelson, P. (2010). Cheese: Exploring Taste and Tradition. Gibbs Smith. p. pt29. ISBN 978-1-4236-0651-2. Retrieved 27 December 2019.
  3. ^ a b c Dhooria, M.S. (2016). Fundamentals of Applied Acarology. Springer Singapore. p. 455. ISBN 978-981-10-1594-6. Retrieved 10 April 2021.
  4. ^ a b "Mimolette". The Gourmet Cheese of the Month Club (në anglisht). Marrë më 2021-04-24.
  5. ^ Karlin, M.; Anderson, E.; Reinhart, P. (2011). Artisan Cheese Making at Home: Techniques & Recipes for Mastering World-Class Cheeses [A Cookbook]. Clarkson Potter/Ten Speed. fq. 91. ISBN 978-1-60774-044-5. Marrë më 10 prill 2021. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Lynch, B.; Smart, J.; Jones, D. (2019). Stir: Mixing It Up in the Italian Tradition. HMH Books. fq. 165. ISBN 978-0-547-41736-3. Marrë më 10 prill 2021. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Mimolette Cheese, It's Illegal, Not Immoral, And It Might Make You Fat". Tried & Supplied (në anglishte britanike). 2014-02-12. Marrë më 2021-04-24.
  8. ^ Donnelly, C.; Kehler, M. (2016). The Oxford Companion to Cheese. Oxford Companions. Oxford University Press. p. 483. ISBN 978-0-19-933090-4. Retrieved 27 December 2019.
  9. ^ "Mimolette imports on hold". SFGate. 25 tetor 2013. Marrë më 2016-05-19. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)