Miniera e Theknës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Miniera e Theknës është një minierë e madhe që ndodhet në Shqipërinë qendrore në qarkun e Dibrës, 40 kilometres (25 mi) në lindje të kryeqytetit, Tiranë. Thekna përfaqëson një nga rezervat më të mëdha të kromitShqipëri dhe një nga më të mëdhatë në Evropë, me rezerva të vlerësuara prej 0.652 milionë ton xehe me klasifikim 38% të krom metalit. [1] Miniera është pjesë e Masivit të Bulqizës, me një zonë 370 km katror e cila ka një trashësi shkëmbi midis 4 kilometres (2.5 mi) dhe 6 kilometres (3.7 mi) dhe përmban 65 depozita dhe dukuri të verifikuara të kromit. [1] Depozita është eksploruar në thellësi deri në 1,560 metres (5,120 ft) dhe rezervat gjeologjike arrijnë në 12 milion ton, nga të cilat 7.5 milion ton me klasifikim mbi 38% metal krom . [1]

Miniera Thekna filloi të funksionojë në vitin 1959. Ndërmjet viteve 1957 dhe 1959 prodhoi mineral kromi vetëm nga dukuritë. [1] Në vitin 1959 filloi prodhimi nga miniera. Prodhimi total i kombinuar i xehes së kromit nga miniera midis 1959 dhe 2006 arriti në 1,198,000 ton. [1] Niveli më i thellë i minierës është Descenderia Nr.7 e cila arrin një thellësi prej 1,560 metres (5,120 ft) . Rezervat e mineralit të kromit të minierës ndahen në dy kategori mbi dhe poshtë Descenderia Nr.7. Rezervat e provuara të xehes që ndodhen mbi Descenderia Nr.7 arrijnë në 652,300 ton xehe me klasifikim 38% krom metal . [1] Rezervat e provuara të xehes që ndodhen nën Descenderia Nr.7 aktualisht nuk janë vlerësuar ose llogaritur, por pritet të jenë të klasifikimit 45% të metalitkromit . [1] Rezervat totale të minierës arrijnë në 0.652 milion ton xehe të klasifikuar 38% krom metal. [1] Miniera u privatizua në vitin 1999.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c d e f g h "Chromium in Albania" (PDF). mete.gov.al. 2010. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 2012-03-13. Marrë më 2010-09-23. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "mete" defined multiple times with different content