Mission: Impossible (seri filmike)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mission: Impossible
Bazuar nëMission Impossible nga Bruce Geller
ProdhuesiTom Cruise
Shpërndarë ngaParamount Pictures
Data e publikimit
1996-tani
Kohëzgjatja
768 minuta (të gjitha filmat)
ShtetiShtetet e Bashkuara
GjuhaAnglisht
BuxhetiGjithsej (6 filmat):
828 milion dollarë
FitimiGjithsej (6 filmat):
3.570 milion dollarë

Mission: Impossible (Shqip: Misioni: I pamundur) është një seri filmash spiunë aksion amerikanë bazuar dhe vijuese nga seriali televiziv me të njëjtin emër krijuar nga Bruce Geller. Seriali është prodhuar kryesisht nga Tom Cruise, dhe personazhi i tij është personazhi i të cilit është Ethan Hunt, një agjent i Forcave të Misioneve të Pamundura (FMP). Filmat janë drejtuar, shkruar dhe shënuar nga kineastë dhe skuadra të ndryshme, ndërsa përfshijnë tema muzikore nga seria origjinale nga Lalo Schifrin.

Duke filluar nga viti 1996, filmat (që zhvillohen duke filluar gjashtë vjet pas ngjarjeve të serisë së mëparshme të vazhdimit televiziv) ndjekin misionet e ekipit kryesor të FMP-së nën udhëheqjen e Hunt për të ndaluar një forcë armike gjatë gjithë kohës duke parandaluar një katastrofë globale të afërt. Seriali përqendrohet në Ethan Hunt si personazhin kryesor në krahasim me strukturën e hedhur të ansamblit të serive televizive, megjithëse disa personazhe, si Luther Stickell (i luajtur nga Ving Rhames) dhe Benji Dunn (i luajtur nga Simon Pegg) kanë role të përsëritura në filma.

Seriali ka marrë një pritje pozitive nga kritikët dhe audiencat, dhe është seriali i 16-të me fitime më të larta të filmave të të gjitha kohërave, me një fitim botëror prej mbi 3.5 miliardë dollarë deri më tani,[1] dhe shpesh citohet si një nga më të mirët. Filmi i gjashtë dhe më i fundit, i titulluar Mission: Impossible - Fallout, u lançua më 27 korrik 2018. Filmi i shtatë dhe i ardhshëm, me titullin punues Mission: Impossible 7, është planifikuar të shfaqet në 27 maj, 2022.

Të gjithë filmat Mission: Impossible janë bashkëprodhuar dhe lëshuar nga Paramount Pictures dhe vlerësohen me PG-13 nga Motion Picture Association.

Filmat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mission: Impossible (1996)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ethan Hunt është i përgatitur për vrasjen e ekipit të tij të FMP-së gjatë një misioni të ngatërruar në Pragë dhe akuzohet për shitjen e sekreteve qeveritare tek një tregtar armësh i njohur vetëm si "Max". Në arrati, Ethan kërkon të zbulojë tradhtarin e vërtetë dhe të pastrojë emrin e tij.

Mission: Impossible 2 (2000)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ethan kthehet në veprim dhe punon me hajduten profesioniste Nyah Nordoff-Hall (Thandiwe Newton). Dyshja shkon fshehtë për të ndaluar agjentin mashtrues të FMP-së Sean Ambrose (Dougray Scott) (i cili është gjithashtu ish-i dashuri i Nyah) nga vjedhja e një virusi vdekjeprurës, fillimi i një pandemie dhe shitja e antidotit tek ofertuesi më i lartë.

Mission: Impossible III (2006)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ethan punon me Julia Meade (Michelle Monaghan), e cila nuk është në dijeni të punës së tij të vërtetë. Ai mbledh një ekip për t'u përballur me ndërmjetësin e pakapshëm të armëve dhe informacionit Owen Davian (Philip Seymour Hoffman) i cili synon të shesë një objekt misterioz të rrezikshëm të njohur si "Këmba e Lepurit".

Mission: Impossible – Ghost Protocol (2011)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ethan dhe i gjithë FMP fajësohen për bombardimet e Kremlinit ndërsa hetonin një individ të njohur vetëm si "Cobalt" (Michael Nyqvist). Ai dhe tre agjentë të tjerë kanë mbetur për ta ndaluar atë të fillojë një luftë globale bërthamore.

Mission: Impossible – Rogue Nation (2015)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ethan Hunt vihet nën kërcënim nga Sindikata. Përballë shpërbërjes së FMP-së, Hunt mbledh ekipin e tij për misionin e tyre për të provuar ekzistencën e Sindikatës dhe për të rrëzuar organizatën me çdo mjet të nevojshëm.

Mission: Impossible – Fallout (2018)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kur një mision i FMP-së për të rimarrë plutoniumin përfundon keq, bota përballet me kërcënimin e Apostujve, një organizatë terroriste e formuar nga ish-anëtarët e Sindikatës. Ndërsa Ethan Hunt merr përsipër të përmbushë misionin fillestar, CIA fillon të vë në dyshim besnikërinë dhe motivet e tij.

Në të ardhmen[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në janar 2019, u njoftua se edhe Mission: Impossible i shtatë dhe I tetë ishin në zhvillim, me Christopher McQuarrie të vendosur të kthehej si drejtor i të dy filmave. Thuhet se do të filmoheshin njëra pas tjetrës, filmat fillimisht ishin planifikuar të dilnin më 23 korrik 2021 dhe 5 gusht 2022.[2][3] Për shkak të pandemisë COVID-19, megjithatë, këto data u ndryshuan përkatësisht më 27 maj, 2022 dhe 7 korrik 2023.[4]

Në shtator 2019, McQuarrie njoftoi përmes llogarisë së tij në Instagram se Hayley Atwell ishte bashkuar me kastin për të dy filmat, gjë që u konfirmua më vonë nga aktori. Dy muaj më vonë, drejtori zbuloi gjithashtu përfshirjen e Pom Klementieff[5] dhe në fund të dhjetorit u konfirmua se Shea Whigham do të luaj në të dy filmat e ardhshme.[6] Në janar 2020, McQuarrie njoftoi më tej se Nicholas Hoult gjithashtu ishte bashkuar me kastin dhe Simon Pegg konfirmoi kthimin e tij si Benji më vonë të njëjtin muaj.[7][8] Në shkurt të vitit 2020, McQuarrie njoftoi se Henry Czerny do të përsëriste rolin e tij si Eugene Kittridge nga filmi i parë, ndërsa Vanessa Kirby konfirmoi kthimin e saj si Alanna/White Widow.[9][10]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Mission Impossible Movies at the Box Office" (në anglisht). Box Office Mojo. Arkivuar nga origjinali më 1 dhjetor 2005. Marrë më 15 shtator 2018.
  2. ^ McNary, Dave (1 shkurt 2019). "Tom Cruise 'Mission: Impossible' Movies Dated for Summers of 2021, 2022". Variety (në anglisht). Marrë më 1 shkurt 2019.
  3. ^ Cruise, Tom (14 janar 2019). "Summer 2021 and Summer 2022 pic.twitter.com/V6SNvZx2La" (në anglisht).
  4. ^ Rubin, Rebecca (24 prill 2020). "'Mission: Impossible' Sequels Get Pushed Back". Variety (në anglisht). Marrë më 24 prill 2020.
  5. ^ "Christopher McQuarrie on Instagram: "@pom.klementieff, how do you say femme fatale in French? #MI78"". Instagram (në anglisht). Marrë më 2019-11-19.
  6. ^ "Christopher McQuarrie on Twitter: "You won't see him coming... #MI78"". Twitter (në anglisht). Marrë më 2019-12-20.
  7. ^ "Christopher McQuarrie on Instagram: "Say, @nicholashoult, care to raise a little hell?"". Instagram (në anglisht). Marrë më 2020-01-09.
  8. ^ Gemmill, Allie (18 janar 2020). "It Sure Sounds Like Simon Pegg Announced He's Back for 'Mission: Impossible 7'". Collider (në anglisht). Marrë më 15 mars 2020.
  9. ^ "Christopher McQuarrie on Twitter: "There is no escaping the past... #MI7MI8"". Twitter (në anglisht). Marrë më 2020-02-01.
  10. ^ Dela Paz, Maggie (7 shkurt 2020). "Vanessa Kirby Returning for Mission: Impossible Sequels". ComingSoon.net (në anglisht). Marrë më 15 mars 2020.