Michelle Monaghan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë


Michelle Monaghan

Michelle Lynn Monaghan (lindur më 23 mars 1976) është një aktore amerikane. Ajo është e njohur më së miri për rolet e saja aktive në Kiss Kiss Bang Bang (2005), Gone Baby Gone (2007), Made of Honor (2008), Eagle Eye (2008), Trucker (2008), Source Code (2011), Pixels ( 2015), dhe Dita e Patriotëve (2016). Ajo gjithashtu ka marrë njohje për rolin e saj aktor si Julia Meade në serinë e filmit spiun Misioni: E pamundur, duke u shfaqur në Mision: Impossible III (2006), Misioni: Impossible - Ghost Protocol (2011), and Mission: Impossible - Fallout (2018 ).

Në televizion, Monaghan luajti si Maggie Hart në sezonin e parë të serialit të dramës së krimit të antologjisë Detektivi i Vërtetë (2014), për të cilin ajo mori një nominim për Glmimin Golden Globe për aktoren më të mirë mbështetëse . Ajo gjithashtu luajti si Sarah Lane në serialin dramatik Rruga (2016–18). Aktualisht, Monaghan yjet si Eva Geller në serialin thriller Netflix Messiah .

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Monaghan lindi në 23 Mars 1976 në qytetin e vogël (asokohe popullsi prej afro 750) të Winthrop, Iowa, vajza e Sharon (née Hammel), cila drejtoi një qendër të kujdesit ditor në shtëpinë e familjes për dyzet vjet, dhe Robert Monaghan, punëtor i fabrikës. Ajo ka dy vëllezër më të vjetër, Bob dhe John. Monaghan ka kryesisht prejardhjen irlandeze dhe gjermane, dhe është rritur katolik .

Ajo u diplomua në Shkollën e Mesme Lindore Buchanan në 1994. Pas diplomimit, ajo u transferua në agoikago për të studiuar gazetari në Columbia College Chicago dhe filloi të modelojë . Ajo modeloi në Milano, Singapor, Tokio dhe Hong Kong, si dhe në Shtetet e Bashkuara. Me një semestër të mbetur për të përfunduar gradën e saj të gazetarisë në 1999, ajo u nis për në New York për të ndjekur një karrierë aktrimi. Ajo ka punuar si modele, duke u shfaqur në disa revista dhe katalogje, përpara se të bënte debutimin e saj të aktrimit.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Monaghan në Mision: Premiera e pamundur III, Prill 2006

Dy paraqitjet e para në televizion të Monaghan, në një rol mbështetës, ishin si "Caroline Busse" në episodet e të rinjve amerikanë, të cilat transmetuan në vitin 2000. [1] Ajo performoi gjithashtu me Ligjin dhe Rendin: Njësia Speciale e Viktimave në "Pëlqim", një episod që u transmetua në 19 janar 2001; dhe ajo bëri debutimin e saj "ekrani i madh" po atë vit në filmin Parfum, duke luajtur pjesën e "Henrietta". [2] [3] Filmi i saj i rradhës, përsëri në një rol mbështetës, ishte në 2002 në Unfaithful, duke interpretuar Richard Gere dhe Diane Lane . [4]

Monaghan mori një rol të madh në 2002 kur ajo bashkë-luajti në serinë televizive Boston Public duke luajtur rolin e Kimberly Woods. Pas stërvitjes së mysafirëve për një sezon, ajo u kthye në film, duke u shfaqur në It Runs in the Family në 2003, Winter Solstice në 2004 dhe duke luajtur me Robert Downey Jr. dhe Val Kilmer në Kiss Kiss Bang Bang në 2005. Ajo gjithashtu shfaqet në Kostandinin në 2005, por roli i saj në atë film ishte thelbësisht i prerë, me skenat e saj të shikueshme në DVD nën "skena të fshira".

Në vitin 2007, ajo bashkë-luajti me Ben StillerThe Heartbreak Kid, dhe me Casey Affleck në Gone Baby Gone . Në vitin 2008, ajo bashkë-luajti me Patrick Dempsey në Made of Honor, dhe bashkë-luajti me Shia LaBeouf në Eagle Eye . Ajo luajti së bashku me Jake GyllenhaalSource Code . [5] Ajo luajti Diane Ford në Trucker . [6]

Në vitin 2014, Monaghan luajti në sezonin e parë të serisë së antologjisë HBO Detektivin e Vërtetë . [7]

Në prill të vitit 2016, Monaghan u bashkua me kastin kryesor të filmit të pavarur artistik të Shawn Christensen " Vanishing of Sidney Hall", i cili filloi xhirimet më vonë atë muaj. [8] Nëntë muaj më vonë, më 25 janar 2017, filmi u dha premierën në Sundance Film Festival .

Në maj të vitit 2018, u njoftua se Monaghan ishte hedhur në rolin kryesor të operatores së CIA-s Eva Geller në thrillerin e Netflix Messiah . [9] [10] Seriali u shfaq premierë në Netflix më 1 janar 2020. [11]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Monaghan u takua me artistin grafik Australian Peter White në një festë në vitin 2000. Ata u martuan në Port Douglas, QLD pesë vjet më vonë në gusht 2005 dhe jetojnë në New York. [12] Ajo lindi vajzën e tyre në vitin 2008, [13] dhe djalin e tyre në 30 tetor 2013. [14]

Filmotografi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Monaghan në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Toronto 2011

Filma[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vite Titulli Roli
2001 Perfume Henrietta
2002 Unfaithful Lindsay
2003 It Runs in the Family Peg Maloney
2004 Winter Solstice Stacey
2004 The Bourne Supremacy Kim
2005 Constantine Ellie
2005 Mr. & Mrs. Smith Gwen
2005 North Country Sherry
2005 Kiss Kiss Bang Bang Harmony Faith Lane
2006 Mission: Impossible III Julia Meade
2007 Gone Baby Gone Angie Gennaro
2007 The Heartbreak Kid Miranda
2008 Made of Honor Hannah
2008 Eagle Eye Rachel Holloman
2008 Trucker Diane Ford
2010 Somewhere Rebecca
2010 Due Date Sarah Highman
2011 Source Code Christina Warren
2011 Mission: Impossible – Ghost Protocol Julia Meade-Hunt
2011 Machine Gun Preacher Lynn Childers
2012 Tomorrow You're Gone Florence Jane
2013 Penthouse North Sara
2013 Expecting Andie
2014 Fort Bliss Maggie Swann
2014 Better Living Through Chemistry Kara Varney
2014 Playing It Cool Her
2014 Justice League: War Wonder Woman (voice)
2014 The Best of Me Amanda Collier
2015 Pixels Violet van Patten
2016 Patriots Day Carol Saunders
2017 Sleepless Jennifer Bryant
2017 The Vanishing of Sidney Hall Velouria Hall
2018 Mission: Impossible – Fallout Julia Meade
2018 Saint Judy Judy Wood
TBA Spinning Gold Beth Bogart
TBA The Craft
TBA Every Breath You Take

Televizionet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti titull rol Shënime
2000 Amerikanët e rinj Caroline Busse 2 episode
2001 Ligji dhe rendi: Njësia Speciale e Viktimave Dana Kimble Episodi: " Pëlqimi "
2002 kollë e thatë Stacy Kumble Episodi: "favorizon"
2002-03 Boston Publik Kimberly Woods Roli i përsëritur, 8 episode
2013 Babi Amerikan! Gina (zëri) Episodi: " Max Jets "
2014 Detektiv i Vërtetë Maggie Hart Roli kryesor (sezoni 1), 8 episode
2015 Komedi Bang! Bang! vetë Episodi: "Michelle Monaghan vesh një fustan portokalli të djegur dhe taka të bardha"
2016-18 Rrugë Sarah Lane Roli kryesor, 36 episode
2020 Mesi Eva Geller Roli kryesor [9]

Cmime dhe nominime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më poshtë janë çmimet për të cilat Monaghan ishte nominuar, ose fituar. [15]

vit shoqatë kategori Puna e nominuar
2005 Awardsmimet e 10-të Satelitore Aktorja më e mirë Mbështetëse Kiss Kiss Bang Bang
32mimet e 32-të të Saturnit Aktorja më e mirë Mbështetëse Kiss Kiss Bang Bang
2007 Awardsmimet e Zgjedhjeve të 13-të të Kritikëve Ansambli më i mirë i Aktrimit Gone Baby Gone
2009 Awardsmimet e Shoqërisë së Kritikëve të Filmit në San Diego 2009 Aktorja më e mirë shofer kamioni
2014 72mimet e 72-të të Golden Globe Aktorja më e mirë Mbështetëse - Seria, Miniseret ose Filmi Televiziv Detektiv i Vërtetë
19thmimet e 19-të Satelitore Aktorja më e mirë Mbështetëse - Seria, Miniseret ose Filmi Televiziv Detektiv i Vërtetë

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Michelle Monaghan," Internet Movie Database (IMDb). Retrieved May 2, 2017.
 2. ^ "Consent", episode of Law & Order: Special Victims Unit (S02E10), originally aired January 19, 2001. IMDb. Retrieved May 2, 2017.
 3. ^ Perfume released on January 19, 2001, IMDb. Retrieved May 2, 2017.
 4. ^ Unfaithful, released on May 10, 2002. IMDb. Retrieved May 2, 2017.
 5. ^ Weintraub, Steve (31 mars 2011). "Michelle Monaghan Video Interview Source Code; Also Talks About Kiss Kiss Bang Bang & Iron Man 3". Collider. Marrë më 5 dhjetor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Exclusive: Michelle Monaghan Keeps on Truckin'". ComingSoon.net. 9 tetor 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Radish, Christina (12 shkurt 2014). "Michelle Monaghan Talks True Detective, Joining the Show, Working with Cary Fukunaga, the Mood on Set, Future Projects, and More". Collider. Arkivuar nga origjinali më 4 nëntor 2015. Marrë më 22 janar 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Kroll, Justin (21 prill 2016). "Logan Lerman and Elle Fanning to Star in Shawn Christensen's 'Sidney Hall' (EXCLUSIVE)". Variety. Marrë më 21 prill 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ a b Andreeva, Nellie (4 maj 2018). "'Messiah': Michelle Monaghan To Star In Netflix Drama Series From Mark Burnett & Roma Downey" (në anglishte amerikane). Deadline. Marrë më 5 maj 2018.
 10. ^ Boucher, Ashley (4 maj 2018). "Michelle Monaghan Cast in Netflix Drama 'Messiah'". TheWrap (në anglishte amerikane). Marrë më 4 dhjetor 2019.
 11. ^ Nemetz, Dave (3 dhjetor 2019). "Messiah Trailer: Is This Miracle Worker a Con Man, or the Second Coming?". TVLine. Marrë më 3 dhjetor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Freydkin, Donna (28 prill 2008). "Michelle Monaghan was 'Made' to be an actress". USA Today. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Leonard, Elizabeth (2 qershor 2008). "Michelle Monaghan Expecting First Child". People. Marrë më 28 tetor 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "Michelle Monaghan Welcomes Son Tommy Francis". People Babies. 1 nëntor 2013. Arkivuar nga origjinali më 3 janar 2014. Marrë më 8 janar 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "Michelle Monaghan—Awards". IMDb. Marrë më 23 prill 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)