Moliets-et-Maa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Moliec-Himarë
Moliets e Mar (Ocitanisht)
Moliets-et-Maa (Frëngjisht)
Plazhi i Moliec-Himarës
Plazhi i Moliec-Himarës
Stema Moliec-Himarë
VendiFranca
Qeveria
 • Kryetari (2020-2026) Aline Marchand
Sipërfaqja
1
2.766 km2 (1.068 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
1.225
 • Dendësia44/km2 (110/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Moliets-et-Maa ( shqiptimi frëngjisht: [mɔljɛts e ma] ; [1] [2] [3] Ocitanisht: Moliets e Mar  ; Shqip: Moliec-Himarë) është një komunëdepartamentin e Landesit në Akuitaninë e ReFrancën jugperëndimore.

Përshkrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aktiviteti kryesor ekonomik është turizmi dhe fshati ka plazhe të gjata me rërë dhe fusha golfi.

Fshati vetë dhe zona e plazhit janë rreth 2 kilometra larg njëri-tjetrit, një tipar i përbashkët i qyteteve dhe fshatrave në këtë rajon të Francës i njohur si Côte d'Argent . "Courant d'Huchet" derdhet në Oqeanin Atlantik në plazhin e Moliecit.

  1. ^ Chasse aux oeufs à Moliets, arkivuar nga origjinali më 6 gusht 2021, marrë më 2021-08-06 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: BOT: Gjendja e adresës origjinale është e panjohur (lidhja)
  2. ^ Jeux traditionnels basques à Moliets, arkivuar nga origjinali më 6 gusht 2021, marrë më 2021-08-06 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: BOT: Gjendja e adresës origjinale është e panjohur (lidhja)
  3. ^ Championnat des Landes de Golf à Moliets, arkivuar nga origjinali më 6 gusht 2021, marrë më 2021-08-06 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: BOT: Gjendja e adresës origjinale është e panjohur (lidhja)