Momčilo Bajagić Bajaga

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bajaga
Бајагa
Bajaga duke promovuar MTV Europe Music Awards në Serbi, Tetor 2009.
U lind në
Momčilo Bajagić

(1960-02-19) 19 shkurt 1960 (63 vjeç)
Profesioni
 • Këngëtar
 • kantautor
 • muzikant
Vite aktiviteti1975–tani
Gjatësia1.89 m (6 ft 2 in)
Karierra Muzikore
Zhanret
Instrument(et)
 • Kitarë
 • Zëri
LabeliJugoton

Momçilo Bajagić ( Serbishte Cirilike: Момчило Бајагић ; i lindur më 19 shkurt 1960), i njohur më mirë me pseudonimin Bajaga, është një muzikant serb i rokut. Ai njihet më së shumti si lideri i grupit rok serb dhe ish-jugosllav Bajaga i Instruktori, si dhe ish-anëtar i grupit rok Riblja Çorba .

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bajagiq ka kryer arsimin fillor dhe të mesëm në Beograd. Ai u martua me Emilija Stoletoviqin, asokohe punonjëse e ambasadës së Birmanisë në Beograd, dy vjet më e vogël se ai, në vitin 1989. [1] dhe kanë dy fëmijë, djalin Marko dhe vajzën Angjela. [2] Ata u divorcuan në vitin 2022. [3]

Bajagić u zgjodh me mandat 5-vjeçar si anëtar i Kuvendit të Klubit të Basketbollit Crvena zvezda më 27 dhjetor 2021. [4] [5]

Çmimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2021 iu dha Urdhri i Yllit të Karagjorgjesë . [6]

 1. ^ "Upoznao ju je u autobusu i 35 godina voli samo nju: Ovo je Bajagina supruga kojoj je posvetio SVE svoje pesme! (FOTO)". Telegraf.rs. Marrë më 5 gusht 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Моје песме имају мирис Београда Moje pesme imaju miris Beograda ("Politika", April 21. 2013)
 3. ^ https://www.espreso.co.rs/showbiz/zvezde/1093939/razvod-bajaga-i-emilija
 4. ^ "Čović još pet godina na čelu Zvezde, najveći saziv Skupštine u istoriji kluba". mozzartsport.com. Marrë më 28 dhjetor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Čoviću novi mandat, u Skupštini Vučević, Miličić, sportisti, glumci..." b92.net. Marrë më 28 dhjetor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Председник Вучић уручио одликовања поводом Дана државности Републике Србије". Председник Републике Србије. Marrë më 2021-02-24. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)