Mongozi i Pousarguesit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Mongozi i Pousarguesit
Dologale Dybowskii - Chinko Project Area - 20120516.jpg
Mangozët e egër e Pousargues në zonën e projektit Chinko
Statusi i ruajtjes
Klasifikimi shkencor Edit this classification
Mbretëria:
Filumi:
Rendi:
Gjinia:
Lloji:
D. dybowskii
Emri binomial
Dologale dybowskii
Pousargues' Mongoose area.png
Gama e mongozit te Pousargues

Mongozi i Pousarguesit ( Dologale dybowskii ), e njohur gjithashtu si mangusta e savanës tropikale afrikane , është një mongoz vendase në Afrikën Qendrore . Ёshtë renditur si të dhëna të mangëta në Listën e Kuqe të IUCN pasi dihet pak për shpërndarjen dhe ekologjinë e tij.

Deri në fund të shekullit të 20-të, ai ishte e njohur nga vetëm rreth 30 ekzemplarë zoologjikë në koleksionet e muzeut të historisë natyrore .

Karakteristikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mongozi i Pousargues është kafe me një bark dhe fytyrë gri. Bishti i tij është si shkurre, dhe këmbët e tij të përparme kanë kthetra të forta. Gjatësia e trupit të tij është midis 25 dhe 33 cm (10 dhe 13 in) me një bisht të gjatë 16–23 cm (6,5–9 in).

Taksonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vizatim origjinal i Dologale dybowskii i shoqëruar me përshkrimin e specieve

Në 1893, Eugène de Pousargues përshkroi për herë të parë mongozën e Pousarguesit mbi bazën e mostrave zoologjike të mbledhura në 1892 pranë lumit Kémo . Të typet korrespondon me ish garnizonit francez themeluar nga afër Misionit Dybowski në zgjidhjen e Fort de Possel . Ёshtë emëruar për nder të Jean Dybowski i cili mblodhi ekzemplarët e parë. Fillimisht ishte në vartësi të gjinisë Crossarchus .

Kjo është specia e vetëme në gjinin Dologale .

Një studim gjenetik i përqendruar tek Karnivorat nxori në pah mongozin e Pousargues të jetë specie-motër e gjinisë Helogale .

Shpërndarja dhe habitati[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mongozi i Pousargues shkon nga Republika Demokratike Veriore e Kongos , Sudani i Jugut , Republika e Afrikës Qendrore deri në Ugandën perëndimore .

Mongozët e shikuar dhe të regjistruar nga një bllok i kamerave në 2011 dhe 2012 në Republikën e Afrikës Qendrore u identifikuan paraprakisht si mongozi i Pousarguesit.

Në vitin 2013, një grup mongozësh të Pousargues u vërejt në afërsi të Liqenit Albert në Rezervën e Kafshëve të egra Ulanda të Uganda . Në vitin 2016, një individ u vëzhgua dhe u fotografua në Parkun Kombëtar Garamba .

Ruatja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hulumtimi në terren për mbledhjen e të dhënave themelore mbi ekologjinë e tij është i domosdoshëm për hartimin e masave të duhura të ruajtjes.

Referenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


  1. ^ Aebischer, T.; Hickisch, R.; Woolgar, J.; Do Linh San, E. (2015). "Dologale dybowskii": e.T41598A45205821. Parametri i panjohur |last-author-amp= është injoruar (sugjerohet |name-list-style=) (Ndihmë!); Burimi journal ka nevojë për |journal= (Ndihmë!); |access-date= ka nevojë për |url= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)