Monier Monier-Williams

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Monier Monier-Williams

Foto e Monier Monier-Williams nga Lewis Carroll
U lind në
Monier Williams

(12-11-1819)1819 nëntor 12 invalid day
Bombay, Presidenca e Bombeit, India Britanike
Vdiq11 prill 1899(1899-04-11) (79 vjeç)
Cannes, Francë
ArsimiKing's College School, Balliol College, Oxford;
East India Company College;
University College, Oxford
Njohur përProfesori Boden i Sanskritishtes;
Fjalori Sanskritisht-Anglisht
ÇmimetKnight Bachelor;
Knight Commander of the Order of the Indian Empire

Sir Monier Monier-Williams KCIE (emri i lindjes Williams ; 12 nëntor 1819 - 11 prill 1899) ishte një studiues britanik i cili ishte profesori i dytë Boden i SanskritishtesUniversitetin e Oksfordit, Angli. Ai studioi, dokumentoi dhe mësoi gjuhët aziatike, veçanërisht sanskritishten, persishten dhe hindin .