Monumenti Heroinat

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Monumenti Heroinat
Monumenti Heroinat, Prishtine 2.jpg
Monumenti Heroinat, qershor 2015
Koordinatat42°39′37.2″N 21°9′31.07″E / 42.660333°N 21.1586306°E / 42.660333; 21.1586306
VendndodhjaPrishtinë, Kosovë
LlojiSkulpturë tipografike
MaterialiShufra metalike
Gjerësia4.5 metra
Lartësia5.50 metra
Data e hapjes12 qershor 2015
Dedikuar përGratë kosovare

Monumenti Heroinat (HEROINAT) është skulpturë tipografike dhe atraksion turistik në Prishtinë, Kosovë. Monumenti është vendosur në një park në qendër të Prishtinës, në një nga zonat më qendrore dhe të frekuentuara të Prishtinës, përballë Monumentit NEWBORN. Ajo u zbulua më 12 qershor 2015, e festuar si Dita e Çlirimit të Kosovës.[1] Monumenti u fokusua në krijimin e një fytyre përfaqësuese të grave kosovare. Projekti u krye kryesisht me kërkime fotografike. Ai kombinoi portrete të ndryshme, veçoi veçoritë e tyre më të zakonshme, i përziu ato dhe krijoi portretin përfaqësues.

Dizajni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

HEROINAT përshkruan një grua shqiptare duke përdorur 20.000 gjilpëra. Çdo gjilpërë përfaqëson një grua të përdhunuar gjatë Luftës së Kosovës nga 1998-1999. Gjilpërat janë në lartësive të ndryshme, duke krijuar një reliev portreti.

Skulptura ka një perspektivë të dyfishtë, makro dhe mikro. Shikuar nga një perspektivë e afërt, medaljet e portreteve individuale janë të dukshme. Më larg, shfaqet portreti.

Ky dizajn u krijua dhe u paraqit për një konkurs përkujtimor në Prishtinë në vjeshtën e vitit 2013.

Dimensionet e përgjithshme:

  • Lartësia 5,50 m
  • Gjerësia 4,5 m
  • Medalje: 3,5 cm[2]
Monumenti Heroinat, Prishtinë 6

Ndërsa po hulumtonin, dizajnerët gjetën një artikull të Human Rights Watch ku thuhej se rreth 20.000 gra kosovare u përdhunuan gjatë luftës.[2]

Shumë gra ishin aktive gjatë luftës, duke përfshirë edhe ushtarët që luftuan për UÇK-në. Gratë gjithashtu ishin aktive në rezistencën paqësore.[3]

Vlerësimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ky memorial fitoi çmimin Golden A 'Design në Konkursin e Dizajnit të Arkitekturës, Ndërtimit dhe Strukturës. Çmimi u dha për arkitekturën, ndërtimin dhe dizajnin e projektit. [4]

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Wartime rape is no longer kept under wraps in Kosovo". openDemocracy (në anglisht). 2015-07-01. Arkivuar nga origjinali më 21 janar 2019. Marrë më 2018-11-03.
  2. ^ a b "Honoring the Heroines of Kosovo | MOLOS | Archello". Archello (në anglisht). Marrë më 2018-11-03.
  3. ^ "Contested Memory in Kosovo". Off-Campus Study (në anglishte amerikane). 2016-03-29. Marrë më 2018-11-03.
  4. ^ Studios, OMC Design. "A' Design Award and Competition - Press Release: Ilir Blakçori has been granted the renowned Golden A' Design Award". competition.adesignaward.com. Marrë më 2018-11-03. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)