Muhsin Yazıcıoğlu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Muhsin Yazıcıoğlu (31 dhjetor 1954 – 25 mars 2009)[1] ishte politikanë turk dhe anëtar i Parlamentit të Turqisë.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai studioi në Şarkışla prej shkollës fillore deri në gjimnaz pasi ai u arsimua në Fakultetin e Mjekësisë Veterinare në Universitetin e Ankaras. Ai ishte anëtar i Ujqërit gri që luftonin për fashizmin gjatë viteve 1970. Pas grushtit të shtetit turk 1980, ai u arrestua për të qenë një nga udhëheqësit e Ujqërve gri. Ai qëndroi për 7 vjet burg. Pas viteve të burgimit, ai u lirua në vitin 1987 duke u pastruar nga fajësia. Në vitet në vijim, ai u përfshi në politikë nën Partinë e Lëvizjes Nacionaliste. Në vitin 1991, ai dhe disa nga shokët e tij lanë këtë lëvizje dhe krijuan një parti të re politike islame të quajtur Partia e Unitetit Madh vitin e ardhshëm.

Vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Yazıcıoğlu vdiq më 25 mars 2009, në një aksident helikopteri[2][3] në krahinën jug-lindore të Kahramanmarashit, pas një tubimi politik atje në rrugën për tubimin e ardhshëm në Jozgat vetëm katër ditë përpara zgjedhjeve lokale. Mijëra njerëz u bashkuan me ceremoninë e tij të varrimit në Xhaminë Koxhatepe në Ankara.

Teoritë rreth aksidentit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas rrëzimit të helikopterit, gazetari Ismail Güneş, i cili ishte një nga udhëtarët, thirri numrin e shërbimit të urgjencës turke 112 dhe ishte në gjendje të fliste me dispeçer në mënyrë të qartë.[4] Ai shpjegoi se si helikopteri ra në një mënyrë që bëri që disa njerëz të besonin se përplasja ishte më shumë një vrasje sesa aksident. Sipas autopsisë së Ismail Güneş, mjekra e tij u thye pas rrëzimit, duke sugjeruar se ai nuk do të kishte qenë në gjendje të fliste me dispeçerin. Vendasit dhe ushtarët kërkuan kufomat për 48 orë derisa trupat u gjetën.

Një revistë turke e quajtur Aksiyon gjithashtu botoi një skedar të veçantë mbi gjakun e të ndjerit se kishte monoksid karboni para se helikopteri ra. Sipas Köksal Akpınar, u provua se vlerat e monoksidit të karbonit në gjakun e pilotit Kaya İstekte dhe gazetarit İsmail Güneş ishin shumë më të larta kur helikopteri po binte.

Ka një kasetë që ilustron rreshterin Aydın Özsıcak duke çmontuar GPS-në e helikopterit. Ky kasetë u mohua nga kryeministri atëherë-turk Rexhep Taip Erdoan. Megjithatë, pas grushtit ushtarak të dështuar në vitin 2016, Presidenti Erdoan botoi videon qëkur Aydin Özsikov ishte një nga rreshterët që u përpoqën t'i japin fund Erdoganit gjatë grushtit të shtetit. Sot, arsyeja për aksidentin ende mbetet një mister.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Turkish Party Leader and Journalist Who Made Harrowing Emergency Call Killed in Helicopter Crash". Fox News Channel. 27 mars 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Turkey's Grand Unity Party leader Muhsin Yazicioglu feared dead in helicopter crash". Reuters. The Australian. 2009-03-26. Marrë më 2009-03-27. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
  3. ^ "Turkey's BBP confirms Yazicioglu also died in copter crash". 2009-03-28. Marrë më 2009-03-28. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ [1]