Jump to content

Mustarda Dijon

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një kavanoz me mustardë Dijon të markës Maille

Mustarda Dijon ( Frëngjisht: Moutarde de Dijon ) është një mustardë tradicionale e Francës, e quajtur sipas qytetit të DizhonitBurgundi, Francë, i cili ishte qendra e prodhimit të mustardës në mesjetën e vonë dhe iu dhanë të drejta ekskluzive në Francë në shekullin e XVII-të. [1] E përdorur për herë të parë në 1336 për tryezën e mbretit Filip VI, [2] mori formën e saj të tanishme në vitin 1856 kur Jean Naigeon i Dizhonit zëvendësoi uthullën e përdorur zakonisht me lëng verzi, lëngun acid të rrushit të papjekur. [3]

Përbërësit kryesorë të produktit modern janë farat e mustardës kafe ( Brassica juncea ) dhe një përzierje e verës së bardhë, uthullës, ujit dhe kripës, e krijuar për të imituar lëngun origjinal. [4] [5] [6] Mund të përdoret si shoqërues për të gjitha mishrat në formën e tij të zakonshme si pastë, ose mund të përzihet me përbërës të tjerë për të dhënë një salcë. [7]

Mungesa e vitit 2022 në Francë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për shkak të prodhimit të ulët kanadez të farave të mustardës në 2021, një mungesë e mustardës Dijon filloi në Francë në 2022. [8] Mungesa e prodhimit kanadez u shkaktua nga një valë të nxehti, që u atribuohet ndryshimeve klimatike . [8] Mungesa është përkeqësuar nga grumbullimi i rezervave nga konsumatorët. [9]

Treguesit gjeografikë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mustarda e Dijonit nuk ka një tregues gjeografik të mbrojtur (PGI). 80% e farave të përdorura për prodhimin e mustardës vijnë nga Kanadaja. [8] Një dekret i vitit 1937 vendosi që "mustarda e Dijonit" mund të përdoret si emërtim gjenerik dhe nuk ka asnjë lidhje me një terroir specifik. [10] Sidoqoftë, "moutarde de Bourgogne" ka një PGI dhe farat e tij duhet të prodhohen në Burgonjë . [11]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Carrier, Robert (1981). Robert Carrier's Kitchen. London: Marshall and Cavendish. fq. 2377. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "The Dijon Mustard". Regions of France. Marrë më 18 maj 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Jack E. Staub, Ellen Buchert (18 gusht 2008). 75 Exceptional Herbs for Your Garden. Gibbs Smith. fq. 170. ISBN 9781423608776. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Lund, B.; Baird-Parker, T.C.; Gould, G.W. (2000). Microbiological Safety and Quality of Food. The Microbiological Safety and Quality of Food. Springer. fq. 823. ISBN 978-0-8342-1323-4. Marrë më 4 qershor 2016. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "The Difference Between Dijon and Yellow Mustard". fitday.com. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Just don't call it French mustard". connexionfrance.com. janar 2009. Arkivuar nga origjinali më 9 shkurt 2022. Marrë më 11 qershor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Blumenthal, Heston. "The Essential flourless Mustard Sauce". Masterchef Australia. Tenplay. Marrë më 19 maj 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ a b c Cohen, Roger (14 korrik 2022). "France Faces a Shortage of Mustard, Its Uniquely Beloved Condiment". The New York Times. Marrë më 10 gusht 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Cohen, Roger (14 July 2022). "France Faces a Shortage of Mustard, Its Uniquely Beloved Condiment". The New York Times. Retrieved 10 August 2022.
 9. ^ Torsoli, Albertina (10 gusht 2022). "French Shoppers Face Up to Life Without Dijon Mustard". Bloomberg.com (në anglisht). Marrë më 10 gusht 2022.
 10. ^ Figaro, Madame (2018-02-22). "Camembert, moutarde de Dijon, jambon Aoste, champignons de Paris... 7 "faux" produits du terroir passés au crible". Madame Figaro. Marrë më 2021-08-01. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Fiche produit". www.inao.gouv.fr. Marrë më 2021-08-01. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)