Myftari

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Mëhalla Dediqi ne Stjepan Pole (Graçanica)

Myftar ose Miftar (turqisht: Muhtar, nga arabishtja مختار muḫtār - zgjedhur) është emri për pleqve të Mëhallas (Lagjja) në qytet, ose më i madhi i fshatit, shefi (nëpunësi administrativ).

Funksioni i gjymtimit është ende i pranishëm në Turqi dhe Lindjen e Mesme dhe për Perandorinë Osmane ai gjithashtu ka punësuar në të gjithë Ballkanin dhe në shtetet jugore të ish-Bashkimit Sovjetik.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]