Mytili

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mytili
Mbret i Dardanisë
Mbretërimi268 – 230 pr.K
ParaardhësiMonuni I
PasardhësiLongari
I atiMonuni I
U lindMytili
BesimiBesimi ilir

Mytili mbret ilir sundoi 270 -260 p.e.r. në tokat e taulantëve. Ishte pasardhës i mbretit ilir Monuni preu monedhë bronxi. Është bashkëkohës me Pirron.Monedhat prej bronzi kishin kokën e Herkulit dhe në të kundërt,atributet e Herkulit : mbajtese shigjetash, hark dhe çomange me fjalët BAΣIΛEΩΣ MITYΛOY (Mbreti Mytilus).

Libërshkrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]