Nœux-les-Mines

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Nœux-les-Mines
Komunë
noform
Pamje nga Nœux-les-Mines
Stema_figura
Emblema
Vendndodhja
Nœux-les-Mines is located in Franca
Nœux-les-Mines
Nœux-les-Mines
50°28′49″V 2°39′56″L / 50.480278°V 2.665556°L / 50.480278; 2.665556Koordinatat: 50°28′49″V 2°39′56″L / 50.480278°V 2.665556°L / 50.480278; 2.665556
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Hauts-de-France
Departamenti Pas-de-Calais
Kantoni Nœux-les-Mines
Kryetari Serge Marcellak
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 8,84 km2
Lartësia 23-76 m (m.n.d.)
Popullsia 12,570 banorë
Dendësia 1,422 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 62290
INSEE 62617


Nœux-les-Mines është komunëdepartamentin Pas-de-CalaisFrancë. Ndodhet 6.5 kilometra në jug të Béthune dhe 42.2 kilometra në jugperëndim të Lille.

Kryetarët e Bashkisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Edouard Guilleman (1878-1898)
 • Auguste Cocquerelle (1916)
 • Edouard Guilleman (1916-1918)
 • Charles Descamps (1918-1919)
 • Louis Monsauret (1919-1922)
 • Edouard Viard (1922)
 • Henri Beaussart (1922-1959)
 • Albert Versquel (1959-1965)
 • André Foudrinier (1965-1978)
 • Jacques Villedary (1978-2014)
 • Serge Marcellak (2014-në detyrë)

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia e popullsisë
1962 1968 1975 1982 1990 1999 2006 2011 2014
14,113 13,325 13,567 13,166 12,351 11,966 12,111 12,242 12,570

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]